Kwas salicylowy w kosmetologii – jak się go wykorzystuje?
W dzisiejszych czasach kwas salicylowy jest substancją znajdującą szerokie zastosowanie w wielu obszarach, w tym także w kosmetologii. Czym dokładnie jest kwas salicylowy i czemu zawdzięcza swoją popularność? Jak wykorzystuje się go w kosmetykach i nie tylko?
Kwas salicylowy – czym dokładnie jest?
Kwas salicylowy zalicza się do grupy beta-hydroksykwasów i jako jedyny z nich jest wykorzystywany w kosmetologii. Wspomniana substancja pozyskiwana jest najczęściej z kory wierzby, rzadziej z liści brzozy, senesu oraz malin. Podobnie jak kwasy owocowe (AHA) posiada zdolność do przenikania w głąb skóry, na którą działa oczyszczająco i złuszczająco.
Kwas salicylowy jest związkiem chemicznym rozpuszczalnym w tłuszczach i w alkoholu, stąd jego częsta obecność w preparatach kosmetycznych mających w składzie alkohol etylowy. Najpopularniejszym produktem posiadającym w sobie właśnie ten kwas jest spirytus salicylowy, który od wielu lat gości w apteczkach większości Polaków.
Kwas salicylowy w kosmetologii
Obecnie kwas salicylowy, podobnie jak kwas hialuronowy, jest substancją powszechnie wykorzystywaną w kosmetologii. Pierwszy z nich, z uwagi na swoje skuteczne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach bez problemu przenika przez warstwę sebum i przedostaje się do mieszków włosowo-łojowych, gdzie niszczy bakterie, niweluje nadmiar łoju oraz usuwa zanieczyszczenia. Ponadto kwas salicylowy świetnie radzi sobie z uporczywymi zaskórnikami i pomaga w leczeniu zapalenia mieszków włosowych. Omawiany kwas wykorzystywany jest również w pielęgnacji skóry głowy, zwalczając łupież oraz ograniczając łojotok.
Kolejnymi korzyściami wynikającymi z używania kosmetyków na bazie kwasu salicylowego jest zwiększona penetracja składników odżywczych znajdujących się w innych preparatach kosmetycznych oraz szybsza odnowa naskórka. Kwas salicylowy pomaga w zmniejszeniu widoczności blizn np. po trądziku lub mechanicznych uszkodzeniach skóry.
Kwas salicylowy – czy jest bezpieczny?
Ogólnodostępne kosmetyki na bazie kwasu salicylowego można generalnie uznać za bezpieczne i nadające się praktycznie do każdego rodzaju skóry. Kwas salicylowy, pomimo że świetnie radzi sobie z problemami typowymi dla cery tłustej, polecany jest również do skóry mieszanej, normalnej i nawet suchej. Wybierając preparat z niniejszym kwasem, należy jednak zwrócić uwagę na jego stężenie, bowiem przede wszystkim od niego zależy bezpieczeństwo użytkowania. Na rynku można wyróżnić dwie grupy kosmetyków z kwasem salicylowym:
- preparaty o stężeniu 1-2 %, czyli np. żele do mycia twarzy, kremy, toniki i maseczki do domowego użytku,
- preparaty od stężeniu 10-20 %, przeznaczone do profesjonalnego użytku.
Preparaty o wysokim stężeniu kwasu przy nieumiejętnym stosowaniu mogą skutkować trwałym uszkodzeniem naskórka, w związku z czym lepiej powierzyć ich aplikację profesjonalistom. Z kolei te o niewielkim stężeniu kwasu są praktycznie całkowicie bezpieczne i zdatne do codziennego użytkowania w warunkach domowych.
Dlatego też, jeśli chcielibyśmy sprawdzić działanie bardziej zintensyfikowanego kwasu salicylowego na skórę, warto rozważyć fachowy zabieg wykonywany w salonie kosmetycznym, dzięki czemu będziemy mogli się uchronić przed ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Kwas hialuronowy a kwas salicylowy
Kwas hialuronowy, tak jak kwas salicylowy, posiada mnóstwo zwolenników i szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej. Kosmetyki wzbogacone kwasem hialuronowym zapewniają skórze jędrność i elastyczność, a to za sprawą swojej podstawowej właściwości, którą jest zdolność do wiązania dużej ilości wody. Kwas hialuronowy ma działanie przeciwzmarszczkowe i wygładzające, wspomaga także gojenie się ran. Czy można stosować oba kwasy jednocześnie? Zdecydowanie tak, jednak nie wolno ich ze sobą mieszać. Dobrym rozwiązaniem jest np. używanie żelu do mycia twarzy na bazie kwasu salicylowego oraz kremu do twarzy wzbogaconego o kwas hialuronowy, co pozwoli na idealne oczyszczenie skóry i głębokie jej nawilżenie.
Tekst partnerski