Księga wieczysta mieszkania – czym jest i jak ją sprawdzić?
Księga wieczysta mieszkania to źródło cennych informacji, których weryfikacja może wpłynąć na ostateczną decyzję o nabyciu danego lokalu. Dobre zaznajomienie się z treścią dokumentu pozwoli ustalić aktualny stan prawny mieszkania i tym samym uniknąć kupienia nieruchomości od osoby, która nie jest jej prawowitym właścicielem czy też nieruchomości zadłużonej.
W jakich sytuacjach i dlaczego należy zapoznać się z księgą wieczystą mieszkania?
Zapoznanie się z księgą wieczystą mieszkania jest istotne w wielu przypadkach. Przede wszystkim w sytuacji, gdy chce się kupić mieszkanie (upewnienie się, iż osoba, która sprzedaje mieszkanie, jest właścicielem), sprzedać (przyszły nabywca prawdopodobnie zwróci się o dostęp do księgi wieczystej, by upewnić się w ten sposób, że nieruchomość jest wolna od zobowiązań i może być bezpiecznie nabyta), w przypadku dziedziczenia (księga wieczysta pomoże zidentyfikować, czy nieruchomość była obciążona jakimiś prawami na rzecz osób trzecich, czy też była własnością zmarłej osoby), ze względu na sprawy spadkowe (kiedy dochodzi do dziedziczenia mieszkania, warto zorientować się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń lub długów, które mogłyby przenieść się na spadkobierców), lub jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego (bank zazwyczaj bada księgę wieczystą, aby ocenić, czy nieruchomość może być wykorzystana jako zabezpieczenie kredytu).
Jakie informacje zawierają działy księgi wieczystej?
Księga wieczysta opisuje stan prawny nieruchomości. Zawarte w niej informacje podzielone są na cztery działy. W przypadku dokumentu prowadzonego dla mieszkania znajdziemy w nim kolejno:
- Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” – zawiera dane pochodzące z ewidencji gruntów i budynków, które wskazują m.in. położenie i adres nieruchomości, numer działki, metraż, rodzaj i liczbę pomieszczeń.
- Dział I-Sp „Spis praw związanych z nieruchomością” – wskazuje m.in. jaka wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej przysługuje właścicielowi lokalu.
- Dział II „Własność” – informuje, kto jest właścicielem mieszkania.
- Dział III „Prawa, roszczenia i ograniczenia” – może zawierać wpisy, które świadczą o tym, że lokal mieszkalny jest w jakiś sposób obciążony (np. umową dożywocia, służebnością mieszkania, prawem pierwokupu itp.).
- Dział IV „Hipoteka” – może zawierać wpisy informujące o tym, że mieszkanie jest zadłużone (np. hipoteką na rzecz banku).
Chcąc uzyskać więcej informacji na temat ksiąg wieczystych, warto udać się na stronę internetową -> Ksiegawieczysta.net, która to zawiera liczne porady dotyczące korzystania z ksiąg.
Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej mieszkania?
Aby uzyskać wgląd do księgi wieczystej danej nieruchomości, potrzebny jest numer dokumentu. Jest on unikalny dla każdej księgi wieczystej. Numer ten powinniśmy otrzymać od właściciela nieruchomości (lub jego pełnomocnika). Możemy go również uzyskać na własną rękę posiłkując się dostępnymi w Internecie wyszukiwarkami numerów KW. Chcąc zapoznać się z treścią księgi, której znamy numer, należy skorzystać z jednej z dwóch opcji. Pierwszą z nich jest Internet – księgi wieczyste prowadzone są w wersji elektronicznej i można je bezpłatnie przeglądać online. Wystarczy wejść na stronę internetową Ekw.ms.gov.pl, jest to oficjalna przeglądarka ksiąg wieczystych prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Drugą opcją jest udanie się do właściwego miejscowo sądu rejonowego i złożenie wniosku o udostępnienie wglądu do dokumentu o podanym przez nas numerze.
Tekst partnerski
Data publikacji 22.01.2024 r.