Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Ks. Jan Lombarski Honorowym Obywatelem Miasta Lubań (WIDEO)

Ks. Kan. Jan Lombardzki.

14 radnych za, 6 przeciw i jedna radna wstrzymująca się, to bilans wczorajszego głosowania lubańskich rajców nad uchwałą przyznającą tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubań ks. Kanonikowi Janowi Lombarskiemu, byłemu proboszczowi parafii pw. św. Trójcy w Lubaniu.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, podczas której radni przedstawiali argumenty przeciw i za nadaniem tego tytułu duchownemu. Szczegóły dyskusji można prześledzić na filmie autorstwa Roberta Daszkiewicza, który uczestniczył we wczorajszej sesji Rady Miasta Lubań. Film publikujemy poniżej artykułu.

A jak zagłosowali poszczególni radni?

Klub Radnych KW Konrada Rowińskiego zagłosował przeciw, a byli to radni: Małgorzata Grzesiak, Henryk Rogacki, Marek Kardela i Wiesław Wydra. Podobnie zagłosował też Jan Lange z klubu SLD (drugi przedstawiciel Lewicy radny Ryszard Janiak głosował “za”) i Krzysztof Jaworski z “Nowego Lubania”. Od głosu wstrzymała się Anna Terenda, klubowa koleżanka radnego Krzysztofa Jaworskiego.

Reszta rajców zagłosowała za przyznaniem tytułu, a byli to radni: Stanisław Wisłocki, Kamil Glazer, Teresa Kraska, Mieczysław Iwanow, Jan Hofbauer, Stanisław Jastrzębski, Ryszard Janiak, Zenon Piwoni, Henryk Wójcik, Krzysztof Szuba, Tomasz Korcz, Tomasz Otton, Mateusz Zajdel i Ryszard Piekarski.

Kandydaturze księdza Lombarskiego przeciwni byli mieszkańcy Lubania. W sondzie jaką przeprowadzili nasi koledzy z portalu eluban.pl, 86 % respondentów – mieszkańców miasta, było przeciwnych nadaniu tytułu Honorowy Obywatel Miasta Lubań księdzu kanonikowi.

Ksiądz Lombarski w Lubaniu pracował 26 lat. Obecnie jest emerytem i mieszka we wrocławskim Domu Księży Emerytów.

Film z sesji Rady Miasta Lubań na której 14 głosami za, 6 przeciw i 1 wstrzymującym się, została podjęta uchwała nadająca tytuł Honorowy Obywatel Miasta Lubania dla ks. Jana Lombarskiego. Radni KWW Nowy Lubań nie poparli tej uchwały.

Publié par Robert Daszkiewicz sur mardi 30 mai 2017

2 komentarze Ks. Jan Lombarski Honorowym Obywatelem Miasta Lubań (WIDEO)

  • Jan

    Radni nie słuchali opinii mieszkańców, jak zwykle po wyborach … zastanawiam się co by się stało, gdyby ktoś zebrał listę z podpisami (kilkaset), że mieszkańcy chcą odebrania tytułu???? Czy Radni musieliby znowu głosować i wówczas opowiedzieć się czy są za swoimi wyborcami/mieszkańcami czy za ekipą burmistrza mając ich w ….?

  • powiernik

    Szkoda, że jakość tego nagrania jest tak zła. Trudno dostrzec i usłyszeć cokolwiek.
    A co do samej kandydatury. Głosy krytyczne dot. głownie jak sadzę charakteru księdza Lombardzkiego odnoszą się do ostatnich lat jego działalności jako proboszcza. Ale patrzeć należy na całokształt i cały przedział czasowy jego pobytu w Lubaniu.
    Ja w każdym razie jestem za.