Kraj. Znaczące zmiany w szkołach – lekcje religii w grupach, likwidacja HiT-u i zmniejszona podstawa programowa
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza zmiany w szkołach. Od 1 września do szkół m.in. weszły: obowiązkowa nauka pierwszej pomocy, nowy wykaz lektur likwidacją HiT-u oraz standardy ochrony małoletnich i obowiązek nauki dla dzieci z Ukrainy. Ponadto dyrektorzy mogą łączyć w grupy uczniów na lekcje religii. Przysłowiowe tornistry uczniowie będą tera zmieli lżejsze, bowiem resort o 20% odchudził podstawę programową.
-Odchudzenie podstawy programowej, nowości w lekturach koniec HIT
Od 1 września będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie podstawy programowej. Treści w niej zawarte od roku szkolnego 2024/2025 zostały ograniczone o około 20 proc. Uszczuplona została też lista lektur. W klasach VII i VIII największa zmiana polega na tym, że kilka pozycji, które do tej pory uczniowie musieli czytać w całości, teraz będą czytać we fragmentach. W podstawie programowej dla liceów i techników pozostawiono osobne listy lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym, ale podobnie jak w przypadku szkół podstawowych przygotowano wspólną listę proponowanych lektur uzupełniających. Część tytułów do tej pory obowiązkowych na poziomie podstawowym została przeniesiona do lektur na poziomie rozszerzonym. W znowelizowanym rozporządzeniu dotyczącym ramowych planów nauczania dla publicznych szkół największą zmianą jest wycofanie przedmiotu Historia i Teraźniejszość dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadpodstawowych.
-Nauka pierwszej pomocy
Nowością wynikającą z wprowadzonych przepisów jest obowiązek realizowania w ramach godzin wychowawczych w klasach IV-VII szkół podstawowych i od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej nauki udzielania pierwszej pomocy. Obecnie udzielanie pierwszej pomocy jest częścią przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w klasach VIII szkoły podstawowej i w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych.
-Grupy na lekcjach religii
Nowe przepisy pozwalają na bardziej elastyczne organizowanie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. W przypadku, gdy uczestnictwo w lekcjach religii zadeklaruje mniej niż siedmiu chętnych przedszkola i szkoły organizują zajęcia w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Jeśli w danej klasie lub oddziale zgłosi się mniej niż siedmioro dzieci mogą one dołączyć do zajęć w klasie lub oddziale, gdzie uczestnictwo w lekcjach religii zadeklarowało więcej uczniów. Grupy międzyklasowe będzie można tworzyć w obrębie klas I–III, klas IV–VI, albo klas VII i VIII. Zgodnie z nowymi przepisami na zajęcia międzyoddziałowe w przedszkolu oraz na lekcje międzyklasowe w klasach I-III może uczęszczać maksymalnie 25 dzieci. W klasach starszych na zajęcia międzyklasowe może uczęszczać maksymalnie 28 uczniów.
-Religia i etyka znikną ze świadectw szkolnych
Kolejna zmiana w organizacji zajęć dla uczniów dotyczy religii i etyki. Od 1 września 2024 roku oceny z wymienionych przedmiotów przestaną być uwzględniane w obliczaniu średniej ocen uczniów. Tym samym z nowych świadectw zniknie religia i etyka.
-Obowiązek szkolny dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
Dzieci ukraińskie od 1 września będą objęte obowiązkiem szkolnym, obowiązkiem nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji, który będzie powiązany m.in. z wypłatą świadczenia 800 plus. Oznacza to, że szkoły będą musiały przyjąć ukraińskich uczniów, którzy mieszkają w rejonie danej placówki. W projekcie rozporządzenia, które ma obowiązywać od 1 września, wskazano że w roku szkolnym 2024/2025, będzie można zwiększyć liczbę dzieci w oddziałach przedszkolnych oraz oddziałach klas I–III szkoły podstawowej, w oddziałach integracyjnych i specjalnych oraz w świetlicach. W zależności od rodzaju placówki do oddziałów będzie można przyjąć dodatkowo od dwóch do czterech osób. W oddziale klas I–III szkoły podstawowej będzie się mogło uczyć o nie więcej niż odpowiednio 4, 3 lub 2 uczniów będących obywatelami Ukrainy, w zależności od tego, czy w oddziale klas I–III szkoły podstawowej liczba uczniów wynosi nie więcej niż 25, 26 czy 27 uczniów. Uczniowie z Ukrainy powinni mieć też możliwość uczestnictwa w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego w wymiarze czterech godzin lekcyjnych tygodniowo przez maksymalnie 36 miesięcy. Ministerstwo Edukacji wskazało również, że w każdym kuratorium będzie oddelegowana jedna osoba, która ma zajmować się wspieraniem szkół i samorządów w problemach z włączaniem ukraińskich dzieci do polskiego systemu edukacji. Planowane jest też dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych.
-Maturzyści mają mniej formalności
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego, uczniowie klas maturalnych nie będą musieli składać wstępnych deklaracji o zamiarze przystąpienia do matury. Oznacza to również zwolnienie dyrektora szkoły z obowiązku sporządzenia na podstawie wstępnych deklaracji informacji o liczbie uczniów lub absolwentów, którzy złożyli deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów na poszczególnych poziomach i przesłania jej dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej.
-Nowy wzór legitymacji szkolnej
Od 13 lipca 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji szkolnej w formie plastikowej karty. Plastikowe legitymacje są wielkości karty kredytowej (mają wymiary: 53,98 mm na 85,60 mm). Można w nich stosować elektroniczną warstwę bezstykową. Oznacza to, że uczniowie rozpoczynający naukę od 1 września muszą otrzymać legitymacje wydrukowane zgodnie z obowiązującym wzorem. Nowe wzory legitymacji obowiązują również nauczycieli. Legitymacje w formie papierowej zachowają swoją ważność do końca okresu, na który zostały wydane.
-Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
Jedna z większych zmian, która będzie obowiązywać od września, dotyczy wprowadzenia opcji przejścia na wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli. Nowelizacja Karty Nauczyciela przyznaje prawo do przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnegonauczycielom, którzy łącznie spełnią następujące warunki:
- rozpoczęli pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego przed 1 stycznia 1999 r.,
- mają udokumentowane co najmniej 30 lat okresu składkowego, z czego co najmniej 20 lat faktycznie przepracowali jako nauczyciele.
Zgodnie z przepisami na emeryturę na szczególnych zasadach będą mogli przejść od 1 września 2024 r. nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. W kolejnym roku tj. od 1 września 2025 r. nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r., następnie od 1 września 2026 r. nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
AM
Data publikacji 02.09.2024 r.
SOLIDARNOŚĆ i prawdziwi Polacy po obaleniu komuny wprowadzili krzyże do urzedów i szkół jako i naukę religii! Teraz komusze plemie na powrót na wzór komuszych poprzedników niszczy kosciół! W[pierw usuwano krzyże, teraz pragną zniszczyć naukę religii iprawdziwej historii ze szkół!
Falanga komusza wraca i to pełnym komuszym pyskiem!
Myślę że Polacy otrząsną się i nie pozwolić na powrót metod komuszych!
uczciwe to jest wtedy gdy wszyscy pracuja do wieku emerytalnego a nie jakies wczesniejsze emerytury