Kraj. 105 lat temu Polska odzyskała niepodległość
Twórca Niepodległej Józef Piłsudski Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą oraz córkami – Wandą i Jadwigą w 1928 r.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów i niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. 11 listopada 2023 r. obchodzimy 105 rocznicę tego podniosłego wydarzenia.
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, oraz modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą.
Walka o niepodległość trwała 123 lata i naznaczona była ofiarą krwi, przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.
Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.
Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po wielu latach zaborów, była procesem złożonym.
10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia, Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.
Dzień 11 listopada ustanowiony został świętem na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o . Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej w roku 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. Od roku 1990 jest dniem wolnym od pracy nazwanym Narodowym Świętem Niepodległości.
Marszałek Józef Piłsudski wśród żołnierzy Legionów Polskich w Dyneburgu
LL
Data publikacji 11.11.2023 r.