Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Koniec Aresztu Śledczego w Lubaniu

 

Areszt Śledczy w Lubaniu

Po 165 latach funkcjonowania, 31 marca br. przestanie istnieć Areszt Śledczy w Lubaniu. Decyzję o likwidacji placówki podjął 17 stycznia Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Likwidacja Aresztu Śledczego w Lubaniu, to element reorganizacji Służby Więziennej. Do końca marca, w sumie zostaną zlikwidowane 23 jednostki penitencjarne. Oprócz lubańskiego aresztu, na Dolnym Śląsku zostanie zlikwidowany również Areszt Śledczy w Wałbrzychu.

Zdaniem Dyrekcji Okręgowej Służby Więziennej we Wrocławiu, likwidacja jednostki w Lubaniu nie wpłynie w żaden sposób na pracę funkcjonariuszy i obsługi cywilnej. W sumie w obecnie w Lubaniu służy i pracuje ok 70 osób. Personel SW i cywile dotąd zatrudnieni w Lubaniu, zostaną przeniesieni do innych placówek, natomiast osadzeni trafią do pozostałych aresztów lub zakładów karnych na terenie Województwa Dolnośląskiego.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości, dotyczącym likwidacji AŚ w Lubaniu (kliknij TUTAJ) próżno szukać również decyzji o późniejszym przeznaczeniu placówki. To, jak czytamy w piśmie, zostanie uregulowane inną decyzją szefa resortu sprawiedliwości.

Lubański Areszt powstał w grudniu 1853 roku najpierw jako więzienie miejskie dla młodocianych przestępców. Później stał się więzieniem miejskim, a następnie aresztem śledczym. W czasie I światowej, przez pewien okres czasu przetrzymywana w nim była m.in żona Józefa Piłsudskiego, Aleksandra Szczerbińska.

Autor: Red.

 

8 komentarzy Koniec Aresztu Śledczego w Lubaniu

 • Krzysiek

  Dobra zmiana? A gdzie ci ludzie pójdą do pracy? Przecież ZK w Zarębie wszystkich nie przyjmie!

 • funkcjo

  No to elegancko ich załatwili! Decyzja ni z gruchy, ni z pietruchy. Pan minister się obudził i zlikwidował. No cóż przykre!

 • adas

  Jeszcze niech zlikwidują oss sg oraz policję i można miasto lubań przekształcić w sołectwo lubań!

 • Polak

  Zostanie tylko Schumacher a w nim kilkuset naszych “braci” zza Buga. Za pisu miało być więcej polskości, a jest co raz więcej ukrainskości. Czy to jest to czego chcemy?

 • realista

  Idę o zakład że następna do likwidacji po areszcie będzie straż graniczna!

 • antek

  A co tam powstanie? Może niech oddadzą do programu mieszkanie plus. Tylko wątpię by ktoś chciał mieszkać w byłym kryminale. Chociaż kto tam wie.

 • gość

  Burmistrz wystosował petycję do Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie i chwała mu za to
  http://luban.pl/artykul/111583/petycja-burmistrza-lubania-w-sprawie-likwidacji-aresztu-sledczego

  Ciekawe jaki geniusz z urzędu to pisał? Pierwszym argumentem, drugim argumentem…..siódmym argumentem. Argumenty ok, ale forma pisma? to nie ten poziom.

 • etyj

  przy takiej petycji nic się nie zmieni, wręcz uważam, że wzmocni decyzje ministerialne, poziom, poziom i jeszcze raz poziom