Jest nas milion mniej
Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne wyniki zakończonego spisu powszechnego. Jak się okazuje nie wypadł on za ciekawie. Polaków jest o 1,1 mln mniej niż zakładano (37,2 a nie 38,3 mln). Dodatkowo bardzo szybko „starzejemy się”.
Z wynikami można zapoznać się tutaj.
Jak podaje dziennik Rzeczpospolita dzięki temu badaniu widać doskonale zjawisko emigracji. Mimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej na Zachodzie Polacy nie wracają. Dlaczego? – pyta Rzeczpospolita – Bo mają kłopoty z odnalezieniem się w kraju. Mają wyższe oczekiwania płacowe, a za granicą większe poczucie bezpieczeństwa – tłumaczy prof. Krystyna Iglicka, demograf z Centrum Stosunków Międzynarodowych, która jest też pesymistką i uważa, że za dwa – trzy lata GUS ogłosi, iż w Polsce żyje 36,5 mln osób. Stanie się tak, bo coraz więcej osób, które wyjechały, osiądzie za granicą na stałe.
Dodatkowo z danych GUS wyraźnie widać, że w kraju zwiększa się grupa ludzi po sześćdziesiątce, coraz mniej jest dzieci i młodzieży. Jak podsumowuje Rzeczpospolita: Emigracja, połączona z coraz mniejszą liczbą rodzących się dzieci oraz brakiem polityki imigracyjnej, staje się dla Polski poważnym wyzwaniem.