Jak przygotować się do zdania matury rozszerzonej?
Rozwiązywanie zadań maturalnych nie jest prostym zajęciem. Umiejętność dopasowania swoich odpowiedzi do klucza, a także odpowiednie zrozumienie treści ćwiczeń są konieczne dla uzyskania satysfakcjonującego wyniku. Właśnie dlatego maturzyści poświęcają wiele czasu na przygotowanie się do egzaminu dojrzałości. Po jakie opracowania sięgać przed maturą? Jak zdać rozszerzenie i nie martwić się o przyjęcie na wymarzone studia?
Podręczniki z zadaniami maturalnymi i arkusze z ubiegłych lat
Przygotowania do matury powinny polegać na przerobieniu jak największej liczby zadań. Uczeń zdający egzamin dojrzałości oswoi się wówczas ze sposobem formułowania pytań, a także nauczy się odpowiadać na nie zgodnie z kluczem rozwiązań. Podstawową pomoc w zdaniu matury stanowią podręczniki używane na co dzień w szkole.
Licealiści i uczniowie technikum powinni nakłaniać nauczycieli do korzystania z książek zawierających gotowe pytania maturalne po każdym dziale tematycznym. Przykładem takiego podręcznika jest opracowanie “Oblicza geografii 1. Zakres rozszerzony” od wydawnictwa Nowa Era. Maturzyści mogą dowiedzieć się z niego, jakie pytania z każdego działu pojawiły się na egzaminie dojrzałości lub na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Podręcznik pomaga jednocześnie w systematycznej nauce na bieżące lekcje. Zawiera podsumowania i testy sprawdzające, które ułatwiają zdawanie kartkówek i prac klasowych.
Oprócz podręczników przydadzą się także arkusze maturalne z ubiegłych lat. Warto rozwiązywać je na kilka miesięcy przed maturą, gdy większość obowiązującego materiału została już przerobiona, a uczeń jest w stanie samodzielnie odpowiedzieć na pytania.
Czas przygotowań ma ogromne znaczenie
Wyniki matur mają kluczowe znaczenie przy rekrutacji na studia. Przygotowania do zdania egzaminu dojrzałości warto zacząć więc odpowiednio wcześnie, tak by nie zostawiać ogromu materiału na ostatnią chwilę. Presja związana z chęcią zdania matury z wysokim wynikiem może skutecznie przeszkadzać w szybkim nauczeniu się do egzaminu. Warto więc rozplanować swoją naukę, biorąc pod uwagę ilość przedmiotów i materiału potrzebnego do zdania matury na wysokim poziomie.
Najlepiej, jeśli pierwsze zadania i arkusze będą rozwiązywane już w pierwszym półroczu klasy maturalnej. Najpóźniej swoje przygotowania można rozpocząć na kilka tygodni przed maturą, jednak wówczas ilość materiału do nauki w krótkim czasie wzrośnie.
Zdanie egzaminu dojrzałości z satysfakcjonującym wynikiem jest możliwe. Wystarczy odpowiednio przyłożyć się do przygotowań, a także poświęcić trochę czasu na naukę. Najlepsze efekty daje zwykle systematyczne rozwiązywanie zadań i arkuszy maturalnych. Tych można szukać w publikacjach internetowych CKE lub w podręcznikach używanych w szkole.
Tekst partnerski