Jak opiekować się osobą z demencją?
Osoby wykonujące zawód opiekunki osób starszych, mogą stanąć przed koniecznością sprawowania opieki nad osobą dotkniętą demencją. Przekłada się ona w sposób bezpośredni na to, jak czuje się i zachowuje senior. Podpowiadamy o czym pamiętać, opiekując się osobą starszą, u której rozwinęła się demencja.
Demencja to określenie używane dla nazwania stanu, który wiąże się z upośledzeniem funkcji poznawczych. W przypadku otępienia dochodzi do zaburzenia nie tylko działania pamięci, ale również myślenia, rozumienia, liczenia, orientacji w zakresie własnej osoby i przestrzeni. Rozwój demencji dzieli się na trzy etapy. W pierwszym objawy demencji są jeszcze mało nasilone. Chory ma jedynie niewielkie problemy z pamięcią, czasem pojawiają się wahania nastroju. W fazie drugiej dochodzą takie objawy, jak wolniejszy chód czy trzęsące się dłonie. Zaburzenia pamięci się nasilają, coraz trudniej jest się z taką osobą porozumieć. W fazie trzeciej chory przestaje kontrolować czynności fizjologiczne, może nie rozpoznawać bliskich mu osób, wymaga już całodobowej opieki. Wprawdzie demencja nie jest uleczalna, ale odpowiednią opieką można spowolnić jej postęp.
Jak zapobiegać demencji?
Warto pamiętać, że skuteczna profilaktyka może opóźnić pojawienie się choroby. Należy wdrożyć ją jednak odpowiednie wcześnie. Do profilaktyki demencji zalicza się:
– aktywność fizyczną;
– stymulację poznawczą – warto zachęcać seniora do czytania, rozwiązywania krzyżówek, gier pamięciowych;
– odpowiednią dietę – ważne jest, aby na talerzu seniora pojawiały się potrawy dostarczające dużych ilości kwasów omega 3, witamin z grupy B i kwasu foliowego.
Duże znaczenie ma też kontakt z innymi. Izolacja jest tym, co zwiększa ryzyko wystąpienia demencji.
O czym pamiętać, opiekując się seniorem z demencją?
Warto pamiętać, że osoba z demencją wymaga dużo cierpliwości. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że przejawiane przez nią zachowania nie wynikają z jej złośliwości czy złego charakteru. Są konsekwencją choroby, która może przyjmować różną postać. Podczas opieki nad seniorem z demencją należy pamiętać przede wszystkim o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Senior musi wiedzieć, że mówimy właśnie do niego. Zwiększa to jego poczucie bezpieczeństwa. Jeśli senior wykonuje jakieś czynności, nigdy nie należy go popędzać. Z uwagi na gorszą sprawność procesów poznawczych może on potrzebować więcej czasu na wykonanie tego, co zdrowym osobom zajmuje dosłownie chwilę. Podczas przekazywania ważnych informacji warto stosować powtórzenia, a także zawsze upewnić się, że senior dobrze zrozumiał to, co mu powiedzieliśmy. Wskazane jest wolne i wyraźnie mówienie. Jeśli dajemy seniorowi wybór, musi on dostać dwie konkretne opcje do wyboru Przykład? Nie należy osoby z demencją pytać jaką chce zupę, tylko zapytać czy ma ochotę na pomidorową, czy ogórkową.
Demencja to choroba poważnie wpływająca na funkcjonowanie osoby nią dotkniętej. Wymaga odpowiedniego podejścia opiekuna, aby senior czuł się bezpiecznie i miał dobry nastrój.
ATERIMA MED – Sprawdź naszą ofertę dla opiekunek osób starszych.
Tekst partnerski