Historia na ulicy
Pięć nowych tablic stoi od kilku dni w Lubaniu. Dokumentują zapomnianą historię, miejsca szczególnie cenne w dziejach miasta. Dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Górnych Łużyc solidne metalowe tablice stanęły przed dawną szubienicą miejską z XV w. na Szubienicznej Górze (wjazd do miasta od strony Zgorzelca, naprzeciw Krzyża Milenijnego)i na terenie obozu jenieckiego z okresu I wojny światowej (przy Osiedlu Jagiellońskim, przed wejściem na ogródki działkowe – p. zdjęcie).
Przed sklepem Intermarche kolejna z tablic dokumentuje dawny kościół pw. św. Jakuba (Lubań – jak wiadomo – leży na pielgrzymkowym szlaku św. Jakuba prowadzącym z Polski do Santiago de Compostella) oraz na Harcerskiej Górze, szczycie na którym badania archeologiczne potwierdziły istnienie strażnicy lub miejsca kultu z okresu epoki brązu. W końcu II wojny światowej miejsce to było świadkiem zaciekłych walk Niemców i Rosjan.
Piąta z tablic przypomina miejsce niedawnych badań eksploracyjnych, o których było głośno w Polsce, po odnalezieniu planu budowy schronów przeciwlotniczych z II wojny światowej. Stoi ona pod Kamienną Górą od strony ul. Parkowej. Niestety, dalsza eksploracja tego miejsca została przerwana a społecznikom brakuje środków.
Każda z tablic zawiera liczne zdjęcia i rysunki dokumentujące miejsce a przede wszystkim dokładny i zweryfikowany opis miejsca, którego dotyczy. To doskonała pomoc dla uczniów i pasjonatów historii miasta, którzy mogą dotknąć historii w praktyce. Miłośnicy Górnych Łużyc zapewniają, że miejsc historycznie ciekawych w Lubaniu nie brakuje. Szkoda, że brakuje tylko… nowych tablic.
Janusz Skowroński