Grzegorz Schetyna w rozmowie z PL – to czarny czwartek polskiej demokracji

Większością głosów Prawa i Sprawiedliwości, parlament przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. W całej Polsce rozpoczęły się demonstracje. Szykują się protesty przed Sejmem i przed Kancelarią Prezydenta RP. Ludzie zbierają się na Facebooku i Twitterze.

Twitter i Facebook pełen jest zaproszeń na zgromadzenia w obronie demokracji. Ogromna grupa manifestujących zbiera się przed Sejmem. Wznoszą okrzyki „Hańba, hańba”! Odśpiewano Hymn Narodowy. Policja wynosi protestujących.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna

PiS nie dało nam, całej opozycji, możliwości wniesienia poprawek, debaty ani merytorycznej rozmowy i konsultacji w sprawie rzekomej reformy. Parlament nie jest prywatnym folwarkiem Prawa i Sprawiedliwości, tak nie może być! Funkcjonariusze PiS będą się kiedyś tłumaczyć swoim dzieciom i wnukom za swoje decyzje. Dzień dzisiejszy to czarny czwartek polskiej demokracji!powiedział w rozmowie z Przeglądem Lubańskim Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Za przyjęciem nowego prawa opowiedziało się w dzisiejszym (czwartkowym głosowaniu z dnia 20.07) 231 posłów PiS; trzech posłów rządzącego ugrupowania nie wzięło udziału w głosowaniu – Zbigniew Biernat, Jan Mosiński i Łukasz Rzepecki. Ustawę o SN poparło ponadto troje posłów koła Wolni i Solidarni oraz jeden poseł niezrzeszony.

Przeciwko ustawie zagłosowali w czwartek wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PO – 135 osób (w głosowaniu nie wzięła udziału Joanna Kluzik-Rostkowska), 26 posłów Nowoczesnej (nie głosowała Kornelia Wróblewska), 15 – PSL, 3 posłów koła Unii Europejskich Demokratów oraz 2 posłów niezrzeszonych.

Przeciw nowym przepisom o SN opowiedziało się ponadto 10, spośród 30 biorących udział w głosowaniu, posłów Kukiz’15, m.in. wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, przedstawiciel klubu w komisji sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski, a także posłowie: Piotr Apel, Grzegorz Długi, Jakub Kulesza, Agnieszka Ścigaj; pozostałych 20 – w tym lider ugrupowania Paweł Kukiz – wstrzymało się od głosu.

Podzieleni byli również posłowie zrzeszeni w kole Republikanie; jeden poseł zagłosował przeciw projektowi, a jeden się wstrzymał. Od głosu wstrzymało się także dwóch posłów niezrzeszonych.

Nowa ustawa przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Posłowie wprowadzili ponad 30 poprawek PiS, które wnoszą do ustawy o SN m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jeżeli Senat RP opowie się za nową ustawą, to Prezydent będzie miał na jej podpisanie 21 dni.

Według ekspertów, nowa ustawa nie będzie miała zasadniczego wpływu na dotychczasową działalność sądów powszechnych.

Autor: PAS

3 komentarze Grzegorz Schetyna w rozmowie z PL – to czarny czwartek polskiej demokracji

 • wert

  „Według ekspertów, nowa ustawa nie będzie miała zasadniczego wpływu na dotychczasową działalność sądów powszechnych.”
  I wszystko jasne.Totalnej opozycji idzie tylko o to aby robić polityczną wrzawę i wyprowadzać ludzi na ulicę.Polacy na taki lep już się nie nabiorą.PO nie ma nic Polakom do zaoferowania.

 • kolo

  totalną opozycję i Grzegorza do sądu

 • powiernik

  100 to trochę mało, jak przyjdzie 500 – wtedy porozmawiamy. Ale to będzie oznaczać, że PiS zjeżdża po równi, a na to jak na razie się nie zanosi.