Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Gmina Siekierczyn kontra DSDiK

Wójt Siekierczyna Janusz Niekrasz - widać Wrocław "wie lepiej" co jest dla nas mieszkańców Gminy Siekierczyn dobre, a co nie.

Wójt Siekierczyna Janusz Niekrasz – widać Wrocław “wie lepiej”, co jest dla nas mieszkańców Gminy Siekierczyn dobre, a co nie.

Kilka miesięcy temu na łamach Przeglądu Lubańskiego, opublikowaliśmy artykuł o nowym oznakowaniu poziomym na drodze wojewódzkiej nr 357 w Siekierczynie na odcinku przy skrzyżowaniu z drogą powiatową relacji Lubań – Siekierczyn – Nowa Karczma. Zdaniem Wójta Janusza Niekrasza i mieszkańców Gminy, nowa organizacja ruchu w tym miejscu, której pomysłodawcą była Dolnośląska Służba Dróg i Kolei jest niekorzystna dla kierowców. Od tamtej pory, mimo usilnych starań samorządu, DSDiK pozostaje głucha na żądania Gminy Siekierczyn dotyczące korzystniejszego dla kierowców oznakowania tego skrzyżowania twierdząc że wszystko jest w porządku.

Oznakowanie, z którym mamy do czynienia na skrzyżowaniu w Siekierczynie moim zdaniem, ale również wielu uczestników ruchu drogowego z terenu naszej Gminy i nie tylko, jest bezzasadne i nie w pełni zabezpiecza bezpieczeństwo komunikacyjne na tym odcinku, tak dla kierujących jak i pieszych wyjaśnia Wójt Gminy Siekierczyn Janusz Niekrasz

W tej sprawie samorządowiec zwrócił się do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, która jest właścicielem drogi o zmianę oznakowania poziomego tego skrzyżowania i zaproponował przywrócenie do ruchu prawą, wydzieloną część jezdni jadąc od strony Lubania, a na środku tego skrzyżowania zwiększenie wyspy ograniczającej ruch pojazdów.

– Wystąpiłem również do Zarządcy Drogi o namalowanie przejść dla pieszych w rejonie marketu DINO i Banku Spółdzielczego oraz stadionu.W miesiącu grudniu 2015 r. uzyskałem odpowiedz Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei , iż oznakowanie jest prawidłowe i właśnie takie zabezpiecza bezpieczeństwo kierującym i pieszymmówi samorządowiec

Z tym stanowiskiem Wójt dalej się zgodził i w kolejnym piśmie, tym razem skierowanym do Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu poprosił o ocenę sensowności oznakowania.

Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu uznał, że moje uwagi i wielu mieszkańców są w pełni zasadne. Policja w miesiącu styczniu 2016 r. zwróciła się do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei aby ta dokonała zmiany kontrowersyjnego oznakowania. Jak dotąd DSDiK nie wykonało żadnego ruchu.Drogowcy natomiast zapewnili nas, że namalują przejście dla pieszych w rejonie Banku i DINO, natomiast nie wyrażając zgody na przejście drogowe przy stadionie, gdyż jest zbyt blisko zakrętu drogowego. Z tą decyzją się również nie zgadzam, jednak jak widać Wrocław “wie lepiej”czego potrzebują mieszkańcy Gminy Siekierczyn, a czego nie kwituje Wójt.

Samorządowcy z Siekierczyna czekają teraz na kolejne stanowisko DSDiK w sprawie oznakowania skrzyżowania, mając nadzieję, że będzie korzystny dla mieszkańców i i wszystkich innych kierowców, którzy korzystają z tej drogi.

Poniżej propozycja zmiany oznakowania przygotowana przez Wójta Janusza Niekrasza:

droga

Autor: Sławomir Piguła