Kraj. 41 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego (GALERIA ZDJĘĆ)
Dziś, 13 grudnia 2022 r. obchodzimy 41 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, który jest jedną z najtragiczniejszych kart naszej historii i nadal dzieli nasze społeczeństwo.
W pierwszych dniach Stanu Wojennego, pododdziały MO z pomocą Wojska Polskiego spacyfikowały 40 z 199 strajkujących wówczas zakładów pracy. Najbrutalniejszą operację służby przeprowadziły w kopalni Wujek w Katowicach, gdzie 16 grudnia od strzałów funkcjonariuszy Milicji z plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników, a kilkunastu zostało ciężko rannych. Od tamtej chwili strajki zaczęły gasnąć.
Jednocześnie Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła kolejne, niespotykane dotąd represje wobec działaczy związkowych, a także opozycjonistów wywodzących się ze środowisk naukowych i kulturalnych. Zawieszono funkcjonowanie wydawnictw prasowych (oprócz Trybuny Ludu). Telewizja ani radio nie nadawały programów przez kilka dni programu. W czasie trwania Stanu Wojennego, zmuszono do wyjazdu z kraju co najmniej kilkanaście tysięcy osób, które prowadziły działalność opozycyjną wraz z rodzinami. Do wojska powołano ok ok 100 tysięcy rezerwistów, którzy na wiele miesięcy musieli opuścić swoje domy. Władze PRL tłumaczyły, że Stan Wojenny został wprowadzony w celu przywrócenia ładu oraz porządku publicznego i rozpoczęcia reform. Tak naprawdę wpędził on Polaków w jeszcze większą nędzę, a kraj w jeszcze większą stagnację. Stan Wojenny zniesiono formalnie 22 lipca 1983 roku, a Polska Ludowa zdołała przetrwać jeszcze 6 lat, bowiem już 5 lat później, w 1988 r. rozpoczęto obrady Okrągłego Stołu, których wynikiem były częściowo wolne wybory w czerwcu 1989 r.

generał Jaruzelski informuje o wprowadzeniu stanu wojennego. Nagranie miało miejsce na terenie stacji nadawczej w Śnieżnych Kotłach w Karkonoszach.