Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Fonoholizm – syndrom naszych czasów

Według statystyk co trzeci młody człowiek w Polsce nie potrafi funkcjonować bez telefonu. Wychodząc z domu, uczniowie zabierają ze sobą nawet dodatkowe baterie, by komórka przypadkiem się nie rozładowała. Jest to uzależnienie, z którego być może nie zdajemy sobie sprawy.

Fonoholizm to – mówiąc najogólniej – uzależnienie od telefonu komórkowego. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest nam rozstać się z telefonem. Organizatorem konferencji, poruszającej ten problem była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubaniu a patronat nad wydarzeniem objęli Walery Czarnecki, starosta lubański oraz Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

– Dziękuję organizatorom za to spotkanie. Jest to niezwykle istotne ponieważ to właśnie telefon służy nam do  komunikowania się ze znajomymi, ale również do sprawdzania poczty elektronicznej czy przeglądania mediów społecznościowych. To na nim przechowujemy zdjęcia oraz zarządzamy informacjami osobistymi. Jednak przy jego korzystaniu musimy pamiętać, że oprócz przydatnego gadżetu możemy stworzyć z niego przedmiot przestępstwa. Musimy jednak uważać ile i w jaki sposób z tego narzędzia korzystamy – podkreślił podczas otwarcia Walery Czarnecki, starosta lubański. 

Telefon, poczta elektroniczna czy GPS, są fajne, ułatwiają życie, ale pod warunkiem, gdy sprawujemy nad nim pełną kontrolę. Świat cyfrowy jest jeszcze piękniejszy, kiedy w sposób świadomy, choć na chwilę z niego zrezygnujemy.

Ponieważ problem fonoholizmu stał się zjawiskiem powszechnym, dotyczącym zarówno dzieci jak i dorosłych, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu, Małgorzata Grzesiak zaprosiła uczniów, nauczycieli, specjalistów oraz rodziców na konferencję szkoleniową pn. „Fonoholizm-syndrom naszych czasów” .

Temat konferencji wpisał się w jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 określony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (pkt.3. Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych).

Aula Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zgromadziła blisko 500 uczniów oraz 70  dorosłych, którzy wysłuchali niezwykle interesującego wykładu mierząc się z własnym poziomem e-uzależnienia.

Dr Maciej Dębski w swoim wystąpieniu podkreślił, że podłoże e-uzależnienia jest w zasadzie takie samo jak w przypadku innych uzależnień.  Zauważył, że zbyt częste korzystanie z przedmiotów, urządzeń czy podejmowanie pewnych zachowań może prowadzić do nałogów (uzależnień), które niosą za sobą negatywne skutki nie tylko w sferze emocji ale także  dla zdrowia.

Media cyfrowe i urządzenia mobilne są wszechobecne w naszym codziennym życiu. Jeśli są wykorzystywane świadomie i odpowiedzialnie, pomagają w edukacji i pracy, dostarczają informacji i rozrywki oraz służą do komunikacji. Gorzej gdy stają się przedmiotem agresji, wykorzystania prywatności, hejtem.

Jedno jest pewne, działania profilaktyczne muszą być adresowane do dzieci od najmłodszych już lat. Powinny zostać dostosowane do odbiorców oraz uwzględniać podłoże i charakter uzależnienia, a także cel, który może zostać osiągnięty w różny sposób.

Prowadzący stwierdził, że w procesie wspomagania rodziców w przeciwdziałaniu e-uzależnieniu dzieci i młodzieży istotną rolę odgrywają placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne poprzez realizację programów profilaktycznych i wychowawczych prowadzonych w ramach zajęć szkolnych.

 Służyć temu będzie przekazany wszystkim nauczycielom i specjalistom Program „FONOLANDIA”- opisujący jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z mediów cyfrowych. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowo opracowany projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych użytkowników: 5 i 6-latków oraz uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Już w październiku, do tych grup wiekowych zostanie zorganizowana kolejna edycja szkolenia. Uczestnicy szkolenia zaopatrzeni zostali w niezwykle starannie opracowane materiały dydaktyczne, tablice poglądowe, które z pewnością ułatwią pracę specjalistów oraz rodziców.

Dyrektor Małgorzata Grzesiak w roku Jubileuszu 50-lecia istnienia Poradni rekomendowała wiele ciekawych spotkań i konferencji jako Wydarzenia Edukacyjne Roku, a wspomniana konferencja, która odbyła się 23 maja 2018 roku i sfinansowana ze środków Gminy Miejskiej Lubań oraz Powiatu Lubańskiego, do takiego Wydarzenia z pewnością pretenduje.

Autor: Powiat Lubański

7 komentarzy Fonoholizm – syndrom naszych czasów

 • lech

  Po wielu bojach POLSKA wyszła z zaścianka. A syndromów się narobiło!! Syndrom marketów a i kart płatniczych a i samochodów a i kamer. Nic tylko się szkolić. Niedługo będzie zupa z zer i jedynek i..co wtedy?

  • Andrzej Ploch

   Jak dziecko rozmawia z telefonem to chyba lepiej jak z chomikiem lub z Barbi?

 • lech

  Oj tam Oj tam.. Andrzeju-telefon ,telefonem- usilnie staram się o jakąś fajna ,merytoryczna dyskusja w rożnych tematach, biały człowiek się starać..- dziadek- dzisiaj idziemy na łąkę. ale byliśmy wczoraj?.. idziemy na inną łąkę…a co tam? a.. to tajemnica .-dziadku?!! Ojej – jak to pięknie pachnie!?? Czemu nie powiedziałeś, że idziemy na tak piękną łąkę! Sam nie wiedziałem. -To Ty zauważyłaś.

  • Andrzej Ploch

   Przed przyszłością w której każde dziecko będzie miało przy sobie przenośmy komputer z funkcją telefonu nie uciekniemy. To potężne narzędzie, a problem w tym: nie czy? tylko jak z niego skorzystać.

 • lech

  Jest ok.. Dawno temu ukazał się :periodyk: w amerykańskiej prasie /w Naszym,Kraju nie do pomyślenia w tym czasie/, na temat samotności w sieci. Oni już mieli technologie wojskową w szkołach i na straganach i okazało się ,że Michael Jordan.. koszykarz ,był nie tylko wysoki ale i inteligenty. Doskonale wiedział ,że praca nad sobą przyniesie wyniki a nie wykresy. Chodzi o to ,że to spłaszczenie wyrównało poziom i długo szukać wzoru ,na którym można by budować swoją historie. Dziś wszyscy jesteśmy gwiazdami,- mądrymi , -pięknymi , a dzieciaki, niech sięgną -za pomocą mamy i taty – do gwiazd z lat 20 -30 – ile to trza było się nagłówkować aby być na fali. Może jestem niesforny, ale mam przykłady z realu, wielu nic nie potrafi – jak nie naciśnie.

  • Andrzej Ploch

   No właśnie na tym polega zmiana dziejowa, że najbardziej produktywni są ci co naciskają klawisze. Sierp i młot nie są już wyznacznikiem postępu (tak mi jakoś niechcąco i wieloznacznie wyszło).

 • lech

  Oj tam ..nie bądź taki okrutny.Sierp i młot zasadzono w słabychł głowach, dodać do tego mnogość niezrozumień zmian dziejowych a wyjdzie nam udawanie.Mam słownictwo bardziej obrazowe , ale myślę ,że zmiany weryfikują co nie co , a co do szczegółów -to – POLSKA -SENEGAL 2-0

  pozdr..