Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Odnaleziona amunicja z czasów wojny w Lubaniu. Ewakuowano mieszkańców i pracowników MOPS

Wczoraj ewakuowano mieszkańców budynków przy ul. Piramowicza i ul. Szkolnej w Lubaniu. Decyzję o przeprowadzeniu akcji podjął dowódca patrolu saperów z 23 Śląskiej Brygady Artylerii, którzy przyjechali po niewybuchy znalezione na placu budowy parkingu.

Odnaleziono niewybuch sowieckiego granatu moździerzowego kal. 82 mm, rozerwany czerep drugiego granatu tego typu, oraz polski granat obronny wz. 33, a także amunicję karabinową.

-Polski granat obronny, to kolejny dowód na dość liczne wykorzystanie w Bitwie Lubańskiej polskiej amunicji wrześniowejpodkreśla Jarosław Ludowski, lubański regionalista i znawca historii Bitwy o Lubań.

Teren prac archeologicznych na którym ujawniono amunicję z czasów II wojny Światowej, zabezpieczali lubańscy policjanci:

Wczoraj (04.04 przyp.red.) ok godziny 16:00, dyżurny KPP w Lubaniu został powiadomiony, że na ul. Piramowicza w Lubaniu w trakcie prowadzonych prac archeologicznych w starej studni przy murach obronnych na terenie nieistniejącego klasztoru sióstr zakonnych znaleziono dwa granaty moździerzowe kaliber 82 mm – jeden w stanie całkowitej korozji, natomiast drugi kompletny wraz z zapalnikiem. Ponadto znaleziono również jeden stabilizator granatu moździerzowego kaliber 82 mm produkcji radzieckiej, jeden granat ręczny produkcji polskiej, oraz fragment taśmy z zawartością 5 sztuk amunicji kaliber 7,92 mm. Dla bezpieczeństwa ewakuowano mieszkańców pobliskich kamienic – informuje rzecznik KPP w Lubaniu asp. Magdalena Juźwicka.

Łącznie ewakuowano ok 70 osób z pobliskich budynków przy ul. Szkolnej i Piramowicza, oraz pracowników MOPS w Lubaniu z budynku przy pl. Lompy. Po godzinie wszyscy wrócili do swoich domów i do pracy.

Autor: Red.

 

 

3 komentarze Odnaleziona amunicja z czasów wojny w Lubaniu. Ewakuowano mieszkańców i pracowników MOPS

  • Krystian Neskowicz

    Polski granat z wojny obronnej? Kto by pomyślał…

  • lech

    Ocenić znalezisko ,to potrafi entuzjasta po trzech klasach ,natomiast kask, gumofilce ,latarka, to już dwa fakultety trzeba mieć.Mamy przykłady lokalnych “szperaczy’,którzy dla pasji odkrywają to i owo i skromnie wrzucają w sieć aby dać Nam trochę wiadomości- umorusani, niejednokrotnie pozbawieni łączności.I tu mamy mały problem-czy ewaluować się w piśmie , czy w pracy? bo pisać dzisiaj każdy potrafi.