Europamiasto Zgorzelec-Görlitz
10 LAT UNII EUROPEJSKIEJ W EUROPAMIEŚCIE ZGORZELEC GÖRLITZ
Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu oraz stowarzyszenie Kultur Service z Görlitz, przy wsparciu m.in. Urzędu Miasta Zgorzelec i Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu, realizują wspólnie projekt pod nazwą „10 lat Unii Europejskiej w Europamieście Zgorzelec Görlitz”.
W ramach projektu odbywają się m.in. polsko-niemieckie, młodzieżowe warsztaty dziennikarskie, których plonem ma być wspólne wydawnictwo pokazujące jak zmieniło się nasze miasto przez ostatnich 10 lat. W ramach projektu zaplanowany jest także przegląd polskich i niemieckich filmów nakręconych w ciągu ostatnich 10 lat. Przegląd będzie się odbywał pod hasłem „10 filmów na 10 lat”, a na darmowe seanse zapraszamy do kina PozaNova w MDK już od 22 kwietnia. Zobaczyć będzie można m.in. niemiecką komedię „Russendisko” w reż. Olivera Ziegenbalga, „Zakochanego Goethego” w reż. Philippa Stölzla, czy polskie „W imię” Małgorzaty Szumowskiej i „Lubię mówić z Tobą” w reż. Piotra Matwiejczyka.
Finałem projektu „10 lat Unii Europejskiej w Europamieście Zgorzelec Görlitz” będzie Miejski Piknik Majowy, który odbędzie się 1 maja na błoniach przy moście Jana Pawła II, ale rozpocznie się na moście Staromiejskim, gdzie z okazji 10 rocznicy wstąpienia Polski do UE burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz podzielą wśród mieszkańców wielki, okolicznościowy tort. Potem kolorowy korowód ruszy ulicami miasta na nadnyskie błonia, gdzie w ramach festynu odbędzie się m.in. Festiwal Piosenki Unijnej, zagrają polskie i niemieckie zespoły muzyczne, a na finał wieczoru zaplanowany jest koncert zespołu PAPA De (jeśli ktoś pamięta przeboje Papa Dance, będzie z pewnością mógł je sobie znów zanucić). W ramach projektu dla tych, którzy od muzyki tanecznej wolą inne dźwięki, dużą atrakcją będzie z pewnością tego dnia koncert Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej EUROPERA, która w MDK wykona m.in. utwory Kilara i Beethovena.
1 maja nie zabraknie również innych atrakcji. Od rana wszyscy chętni będą mogli np. wziąć udział w rodzinnej grze miejskiej pełnej niespodzianek i nietypowych zadań do wykonania. Każdy zaś, kto pojawi się tego dnia na nadnyskich błoniach, będzie mógł napisać swój list do przyszłych pokoleń, który wraz ze specjalnymi pakietami z obu naszych miast Zgorzelca i Görlitz – włożymy do kapsuły czasu. Zostanie ona uroczyście wmurowana na nadnyskich błoniach i być może to właśnie z niej, za kilkadziesiąt lat, nasi potomni będą czerpać wiedzę o tym, jak żyło się w Europamieście Zgorzelec/Görlitz w roku 2014.
Szczegóły wszystkich imprez zaplanowanych w ramach projektu „10 lat Unii Europejskiej w Europamieście Zgorzelec Görlitz” już wkrótce w internecie, prasie i na plakatach.
Janusz Pawul
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.