Wybory Parlamentarne 2019

Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Lokalny Samorząd

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Eberhard Mock w Teatrze Telewizji już w poniedziałek

W roli Eberharda Mocka wystąpi Szymon Piotr Warszawski.

Bohater książek Marka Krajewskiego – wrocławski policjant Eberhard Mock, wkracza do Teatru Telewizji. Sztuka pt. “Mock” zostanie wyemitowana w telewizyjnej “Jedynce” już 29 stycznia. Czy to ważne dla lubańskich miłośników przygód najsłynniejszego detektywa dawnego Dolnego Śląska? Raczej tak, bowiem powieściach Krajewskiego pojawia się zawsze epizod z naszego miasta.

W powieści “Mock” “Krajewski sięga po tajne stowarzyszenia, po religijne sekty, po odwieczne gry symboli, czy legendy, sięgające antycznych czasów i początków cywilizacji zachodu. Dokładnie w taki sposób buduje intrygę w „Mocku” – znajdziemy tu tak dobrze znaną, spiskującą niecnie masonerię, dostrzeżemy greckie symbole, nawiązania do mitów, czy podstawowych myśli filozoficznych początków XX wieku. Nic nie jest proste, a cały zamysł fabularny wymaga skupienia nie tylko od śledczych, zajmujących się poszukiwaniem mordercy, ale także od samego czytelnika. Na szczęście sam początkujący w pracy policjanta kryminalnego Eberhard Mock zostaje wystawiony na próbę, a pierwsza tak makabryczna i głośna sprawa pozwoli mu rozwinąć swoje wyjątkowe zdolności.” Scenariusz spektaklu podobno wiernie odzwierciedla treść powieści, więc może być bardzo ciekawą adaptacją.

Jeżeli ktoś czytał książki Krajewskiego o przygodach najsłynniejszego policjanta w przedwojennym Wrocławiu, musi również oglądnąć koniecznie spektakl Teatru Telewizji. Zapewne nie pożałuje.

“Mock” Telewizja Polska – Teatr TV, emisja: poniedziałek 29 stycznia, godzina 20.25, program 1. W roli młodego wachmistrza kryminalnego z wrocławskiego Prezydium Policji wystąpi Szymon Piotr Warszawski (“Bogowie”, “Belfer”, “AmbaSSada”).

Lubań w powieściach Krajewskiego

W “Mocku”, podobnie jak w jednej ze wcześniejszych powieści pt. “Koniec świata w Breslau”, pojawia się Lubań. W nowej książce, o Lubaniu jest mowa w kontekście miejsca urodzenia i zamieszkania majstra budowlanego Wolfganga Kempskiego, który nadzoruje prace robotników przy budowie Hali Stulecia. Natomiast w “Końcu świata w Breslau” z Lubania pochodzi wrocławski lekarz i jednocześnie słynny astrolog oraz jasnowidz Helmut Völlinger.

Autor: Sławomir Piguła