Kraj. Dzisiaj Wniebowzięcie NMP, 104 rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego (WIDEO)
Dzisiaj, 15 sierpnia katolicy obchodzą Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej. W Polsce jest to dzień wolny od pracy, który dodatkowo jest Świętem Wojska Polskiego, ustanowionym w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, podczas której jednostki Wojska Polskiego odparły atak Armii Czerwonej na stolicę i przeszły do kontrofensywy.
Uroczystość tę celebruje się we wszystkich Kościołach katolickich i prawosławnych na świecie. Święto upamiętnia moment „zaśnięcia” Matki Boskiej, a także fakt, że została ona wzięta wraz z ciałem do nieba.
Dogmat o Wniebowzięciu Maryi został oficjalnie ogłoszony w 1950 roku przez papieża Piusa XII w specjalnym dokumencie – Konstytucji Apostolskiej „Munificentissimus Deus”. Samo święto było natomiast obchodzone już od V wieku, przy czym jego data przypadała 18 stycznia. Papież wydając oficjalny dokument w tej sprawie, potwierdził więc pierwotną tradycję chrześcijańską. Święto podkreśla szczególną pozycję Matki Chrystusa w katolicyzmie, akcentuje bowiem, że ponieważ została ona poczęta bez grzechu pierworodnego, nie podlegała jego konsekwencjom, a więc śmierci ciała.
Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny nazywane jest również Świętem Matki Boskiej Zielnej, ponieważ tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i kłosy zbóż. Wynika to z legendy głoszącej, że Apostołowie zamiast ciała Marii znaleźli w jej łożu ziele. Święto to ma szczególne znaczenie dla rolników, którzy przy tej okazji dziękują za plony. W świątyniach odprawiane są tego dnia msze święte. Kapłani mają na sobie białe szaty liturgiczne z niebieskim motywem, zakładane tradycyjnie w święta maryjne.
Szczególnie uroczyście Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny celebrowane jest w sanktuariach maryjnych, zwłaszcza na Jasnej Górze oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej. Co roku odpowiednio wcześniej ze wszystkich rejonów Polski wyruszają do Częstochowy pielgrzymki wiernych. Ich zakończeniem są wspólne obchody święta 15 sierpnia. Z kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej tradycyjnie odbywa się tak zwany „Pogrzeb Matki Boskiej”, czyli uroczysta procesja, podczas której ma miejsce przeniesienie figury Marii do „Kaplicy Zaśnięcia Matki Bożej”. Procesję tę wyróżnia szczególne bogactwo wizualne – w pochodzie biorą udział między innymi dzieci sypiące kwiaty, osoby w strojach z różnych regionów Polski oraz pary małżeńskie w strojach ślubnych.
Bitwa Warszawska, nazywana też Cudem nad Wisłą, została stoczona 15 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznawana jest za osiemnastą na liście przełomowych bitew w historii świata. Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 15 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Dla uczczenia tego wydarzenia, w roku 1921 Sejm II RP ustanowił święto państwowe.
O połączonych świętach, w materiale archiwalnym, którego premiera miała miejsce w dniu 12 sierpnia 2014 roku, opowiada ówczesny proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubaniu ks. ppłk w st. spocz. Mieczysław Jackowiak.
Obejrzyj wideo:
SP
Data publikacji 15.08.2024 r.