„Dziewczyny do wzięcia” z I nagrodą na festiwalu teatralnym w Piotrkowie
Spektakl ”Dziewczyny do wzięcia” Mikołaja Gogola i Grzegorza Sławińskiego w wykonaniu grupy teatralnej Okular, działającej przy MDK w Lubaniu zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów Dorosłych w Piotrkowie Trybunalskim. Teraz sztuka zostanie wystawiona na deskach sceny MDK 26pażdziernika o godzinie 19:00 w sali widowiskowej MDK Lubań, ul. Kościuszki 4. Wstęp na spektakl jest wolny.
Grupa Teatralna OkulAr powstała w listopadzie 2011 roku. Jej uczestnicy spotykają się raz w tygodniu na zajęciach warsztatowych obejmujących plastykę ruchu, ćwiczenia dykcji i wymowy, zadania aktorskie, ogranie przedmiotu, uruchomienie wyobraźni i poznawanie siebie poprzez teatr. W tym samym czasie trwały intensywne próby do spektaklu „Dziewczyny do wzięcia”, na podstawie Mikołaja Gogola i Grzegorza Sławińskiego, który został pokazany podczas 1. Lubańskiego Forum Teatru Młodych (30.06.2012 r.).
W skład Grupy wchodzą: Iwona Tołstołucka, Jolanta Dziedzina, Irena Tkaczyk, Elżbieta Kamińska, Helena Owsiak, Elwira Kisielewicz i Jan Lange.
Zajęcia prowadzi instruktor teatralny i reżyser – Aneta Ćwieluch.
Grupa teatralna OkulAr osiągnęła swój pierwszy i znaczący sukces podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Teatrów Dorosłych w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 28 – 30 września 2012 r.
Jury w składzie:
1. Olgierd Łukaszewicz – aktor teatralny i filmowy, prezes Związku Artystów Scen Polskich,
2. prof. Zofia Uzelac – aktorka, prodziekan Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej
Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi,
3. Barbara Wójcik – Wiktorowicz – scenografka, malarka, performerka,
po obejrzeniu 8 spektakli postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Dwie równorzędne nagrody Festiwalu:
– Teatrowi „OKULAR” z Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu za ciekawą adaptację literacką oraz świeżość propozycji aktorskiej w spektaklu pt.: „Dziewczyny do wzięcia” (nagroda w wysokości 1.500,00 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego),
– Teatrowi NIKOLI z Krakowa za ekspresję aktorską bez słów w spektaklu pt.: „Uśmiech kobiety” ( nagroda w wysokości 1.500,00 zł ufundowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim).