Dzień Flagi RP
Historia pokazuje, że symbole narodowe zawsze w dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię. Dzisiaj 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi RP, ale czy do końca wiemy czym flaga jest i jak należy się do niej odnosić?
Biało czerwona flaga obok godła i hymnu narodowego to jeden trzech symboli naszej tożsamości narodowej. Symbole te kształtowały się i nabierały znaczenia na przestrzeni wieków, a dziś podkreślają niezależność i suwerenność, dumę i sławę naszej Ojczyzny.
Historia pokazuje, że symbole narodowe zawsze w dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię, przemawiały silnie do uczuć patriotycznych i obywatelskich, a także pobudzały do działania w imię sprawy narodowej.
Polskimi barwami narodowymi jest biel i czerwień na fladze, a po raz pierwszy kolory te, jako narodowe, uznano już 3 maja 1792 roku. Na naszej fladze kolor biały oznacza czystość i niepokalanie, a czerwony odwagę i waleczność. Nasze barw narodowe biel i czerwień stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale nade wszystko są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego.
Artykuł 28. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi:
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.
Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.
Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.
Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa.
„…Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.” – wypis z Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
O TYM POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ:
• Flagi państwowe wywieszamy, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe, a także wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego.
• Flaga państwowa z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grupy podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).
• Flaga, którą wieszamy powinna być czysta, wyprasowana i przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu; nie wywiesza się flagi, jeżeli jest ona brudna, podarta, spłowiała lub pomazana.
• Flaga powinna być tak umieszczona, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie; jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać.
• Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność barw umieszczonych na fladze, jeżeli umieszczone są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
• Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy. Flaga z papieru nie powinna być porzucona, wyrzucana na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.
• Na fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
• Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczenia flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas przemarszu, przeglądu wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi, przyjąć postawę wyprostowaną, a chłopcy i mężczyźni zdjąć nakrycie głowy.
• Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych sytuacjach (żałoba).
• Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji ani znaków reklamowych.
• Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.
• Artystyczne przetworzenia wizerunku flagi nie mogą jej ośmieszać. Wizerunku flagi nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach, lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych.
• Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie flagi ani niegodne przy nich zachowanie.
• Nie należy używać flagi podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe lub społeczne, jeżeli nie jest to związane z walką o dobro całego narodu.
Otoczenie flagi państwowej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego powinniśmy reagować na wszelkie przejawy braku czci i szacunku oraz zgłaszać to odpowiednim organom (np. straży miejskiej, policji).
Autor: AM
Komentarze
Dzień Flagi RP — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>