Drużyna św. Mikołaja wykonała zadanie
(Lubań/Kraków) Gośćmi Oddziału Transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, w przededniu dnia św. Mikołaja była delegacja funkcjonariuszy z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Wizyta pograniczników z Lubania na oddziale dziecięcym wiązała się z wykonaniem specjalnego zadania, które dorosłym postawiły dzieci i młodzież.
Przez blisko dwa tygodnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 4 w Lubaniu, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim, Szkoły Podstawowej im.Orła Białego w Kościelniku, Szkoły Podstawowej Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie Zdroju, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu, Zespołu Szkół Fundacji „Szkoła Gminna Menadżersko-Księgowa” w Wałbrzychu oraz młodzież z Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu tworzyli prace i pisali listy do ośmioletniej Emilki i siedmioletniego Olka – dzieci funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy dzielnie walczą o powrót do zdrowia. – Spontaniczna akcja przerosła oczekiwania pomysłodawców. Do komendy Ośrodka codziennie spływały setki listów i prac plastycznych, których autorzy kierowali ciepłe słowa i serdeczne życzenia powrotu do zdrowia małym pacjentom. – Misja delegacji Ośrodka dotyczyła także tematu reportażu Ekspresu Reporterów, w którym jedna z bohaterek – Daria pacjentka tego samego oddziału na którym przebywają Emilka i Olek- wyraziła życzenie doposażenia szpitalnej świetlicy. To życzenie spełnili pracownicy i funkcjonariusze Ośrodka, którzy spontanicznie przynieśli różnego rodzaju gry, zabawki, klocki, pluszaki, książki i sprzęt audio wraz z bajkami i filmami DVD dla chorych dzieci. Ogromny worek pluszaków przekazała także młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu – mówi mjr. Joanna Woźniak, rzecznik prasowy OSS SG w Lubaniu.
Listy, prace oraz zabawki w imieniu darczyńców wręczyły dzieciom maskotki Ośrodka wywołując na twarzach małych pacjentów wiele radości. Frajdę sprawiły dzieciom także drobne upominki wykonane własnoręcznie przez funkcjonariuszy z lubańskiej szkoły Straży Granicznej.
– W imieniu chorych dzieci składamy OGROMNE PODZIĘKOWANIA SETKOM MAŁYCH I WIĘKSZYCH MIKOŁAJÓW, którzy nie pozostali obojętni na apel i przyłączając się do akcji sprawili, że w tych trudnych chwilach na dziecięcych twarzach pojawił się uśmiech – mówią funkcjonariusze Straży Granicznej z Lubania.
Autor: Sławomir Piguła