Dotacje unijne na zakup maszyn – kluczowe rozwiązanie dla rozwoju i modernizacji polskich przedsiębiorstw
We współczesnym otoczeniu biznesowym, ciągły rozwój i modernizacja stanowią dla przedsiębiorców kluczowe wyzwania w kontekście utrzymania przewagi konkurencyjnej na rynku. Istotnym elementem wspierającym ten proces okazują się dostępne dotacje unijne, które mogą być wydatkowane na inwestycje związane m.in. z zakupem maszyn i urządzeń w celu sukcesywnego podnoszenia poziomu innowacyjności i wydajności polskich przedsiębiorstw. Dlaczego dotacje na zakup maszyn i urządzeń są tak istotne dla rozwoju rodzimych firm? Na jakie źródła finansowania projektów mogą liczyć ambitni przedsiębiorcy z Polski? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Dotacje na zakup maszyn i urządzeń – kluczowe źródła finansowania projektów
Kluczowym programem powołanym w ramach perspektywy unijnej na lata 2021-2027 pozostaje Kredyt Technologiczny, będący kontynuacją programu znanego w poprzedniej edycji pod nazwą „Kredyt na innowacje technologiczne”. Głównym założeniem programu jest wsparcie publiczne na rzecz wzmacniania konkurencyjności polskich małych i średnich przedsiębiorstw, a środkiem do osiągnięcia tego celu ma być przede wszystkim wprowadzanie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów, usług i procesów.
Podstawowym instrumentem wsparcia finansowanego w ramach Kredytu Technologicznego jest tzw. premia technologiczna. Jak działa to w praktyce? Dofinansowanie udzielane jest w celu refundacji części kapitałowej kredytu, który jest wydatkowany w celu pokrycia kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta w trakcie realizacji projektu. Za wydatki te uznaje się zakup środków trwałych, w tym szczególnie maszyn, urządzeń oraz narzędzi.
Innym, wartym rozważenia instrumentem finansowym dostępnym w ramach FENG jest Kredyt Ekologiczny. Zgodnie z założeniami budżet programu ma wesprzeć inwestycje zmierzające do podniesienia efektywności energetycznej w polskich przedsiębiorstwach poprzez działania takie jak m.in. zakup ekologicznych urządzeń, wymiana źródeł ciepła czy też inwestycje w odnawialne źródła energii. Warunkiem koniecznym do uzyskania wsparcia publicznego jest osiągnięcie poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa co najmniej na poziomie 30%, co musi zostać potwierdzone przeprowadzonym audytem efektywności energetycznej.
Warto zwrócić uwagę także na konkursy dostępne w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a wraz z nim dotacje dla polskich firm na realizację projektów związanych z dotacjami na zakup maszyn i urządzeń, automatyzacją, robotyzacją i cyfryzacją. Z bezzwrotnych źródeł dofinansowania projektów będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa działające w regionach węglowych (określonych obszarach znajdujących się w województwach: śląskim, dolnośląskim, łódzkim, małopolskim i wielkopolskim). Co ważne, programy powołane w ramach FST nie zawierają wymogu wdrożenia innowacyjnych rozwiązań.
Korzyści dotacji na zakup maszyn i urządzeń
Nowoczesne maszyny i urządzenia to przede wszystkim sposób na automatyzację procesów produkcyjnych oraz zwiększenie wydajności. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą produkować więcej w krótszym czasie, co przekłada się na wzrost ich konkurencyjności na globalnym rynku. Nowoczesne maszyny zakupione dzięki dotacjom unijnym wiążą się także z wyższą jakością. To z kolei przyczynia się do zadowolenia klientów, skutecznie budując pozytywny wizerunek marki w oczach klientów i partnerów biznesowych.
Wiele programów unijnych promuje innowacje w przedsiębiorstwach poprzez dofinansowanie zakupu nowoczesnych maszyn i urządzeń. Dzięki temu firmy mogą być na bieżąco z najnowszymi technologiami i ciągle rozwijać się w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym, a tym samym sukcesywnie zmniejszać dystans Polski względem bardziej rozwiniętych gospodarek.
Tekst partnerski
Data publikacji 10.05.2024 r.