Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Donald Tusk ponownie szefem Rady Europejskiej

9 marca Donald Tusk został po raz drugi został wybrany przewodniczącym Rady Europejskiej na drugą, 2,5 – letnią kadencję. Na Tuska zagłosowali premierzy 27 państw Unii Europejskiej. Przeciw kandydaturze Polaka zagłosowała tylko polska premier Beata Szydło.

Donald Tusk został wybrany na kolejną, drugą, 2,5-roczną kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Stało się to mimo sprzeciwu polskiego rządu, który jako oficjalnego kandydata Polski zgłosił Jacka Saryusza-Wolskiego.

Jako pierwszy informację tę podał premier Luksemburga Xavier Bettel: “Habemus Presidentum. Powodzenia” – napisał Bettel na Twitterze. Sam Donald Tusk napisał: “Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!”

Jacek Saryusz-Wolski po wyborze Donalda Tuska na szefa RE nie zamieścił żadnego komunikatu.

Rada Europejska jest najważniejszą instytucją Unii Europejskiej, mająca za zadanie wyznaczanie kierunków jej rozwoju i polityki.

Autor: Red.

17 komentarzy Donald Tusk ponownie szefem Rady Europejskiej

 • Ola2

  Czy nie uważa redakcja, że przepisywanie informacji agencyjnych ogólnopolskich na portalu lokalnym (podkreślam!) mija się z misją takiego portalu? Jeśli redakcja nie chce być utożsamiana z jedną opcją (a niestety bywa), proszę niech tego więcej nie czyni. Jeśli uważa inaczej – niech zamieszcza również komunikaty o kolejnych miesięcznicach, o wpadkach Ryszarda Petru czy aferach wśród działaczy PSLu. Wtedy będzie pełen pluralizm. Tylko po co? Region lubański ma wystarczająco wiele ciekawych zdarzeń aby o nich pisać, nie zaś bezrefleksyjnie powielać informacje krajowe i ponadkrajowe. Szkoda waszej roboty, portal lokalny przez to nie zyska, a nawet straci. Polityka lokalna bywa dla nas znacznie ciekawsza niż ta brukselska.

  • Andrzej Ploch

   Sądzę, że jest to na tyle istotna informacja, że jej pominięcie było by poniekąd też pewną informacją, ale o nas. Implikacje z pominięcia milczeniem oficjalnego kandydata Polski będą miały dalekosiężne skutki. To nie były jakieś przepychanki w kuluarach Polskiego Sejmu. To działo się na prawdę na oczach całej Europy.
   Jest wiele aspektów tego wydarzenia – pozostawmy to analitykom. Osobiście jednak najbardziej zastanawia mnie rola Wielkiej Brytanii, która opuszcza UE z powodów biurokratycznych – jednocześnie popierając stary porządek. To jest zbyt wielka obłuda, lub po prostu zwykła interesowność. Po tym zdarzeniu nie byłbym taki spokojny o byt polskich emigrantów na brytyjskiej ziemi. Wypowiedzi Brytyjskiej Premier straciły wiarygodność itd.

 • Niepis

  Uderz w stół, a nożyce pisowskie się odezwą. Bardzo dobrze, że ten portal, podobnie jak wszystkie inne portale lokalne podał informację o wyborze Tuska na szefa Rady Europejskiej, bo to w przeciwieństwie do waszych miesięcznic, naprawdę bardzo ważne dla Polski wydarzenie.

 • Ilijcz

  Droga Olu2, jeżeli twierdzisz że ten portal jest utożsamiany z jedną opcją, to chyba wyłącznie tą jedyną słuszną czyli pisowską. Bo ja tu ciągle czytam coś o PiS, albo oglądam pisowskie (lub okołopisowskie) facjaty w programach TV Lubań, które puszczają tutaj redaktorzy – czyli Zembika, Gutkową, Słowińskiego, Tomiczka itp. Coś Ci się chyba dziewczyno pomyliło, nieprawdaż? Ale rozumiem. Tutaj redaktorzy mają pisać lub filmować tylko was – pisowców, bo jak tak się dzieje to jest ok, a jak coś napiszą, co jest wam nie na rękę (czyli w tym przypadku wybór Tuska na przew. RE), to już walicie w nich popieraniem PO, KODU itd i rzekomej realizowanej przez te ugrupowania kontrrewolucji, którą do głów wbili sobie wasi mocodawcy w Warszawce. Ogarnij się Olu2 i trochę więcej obiektywizmu i krytycyzmu wobec obecnej władzy.

 • NGC

  I dobrze że napisali! Smoku też napisał i inni też! I ja czekam aż te wszystkie serwisy zaczną wreszcie obnażać hipokryzję PiS!

 • powiernik

  Najlepiej wybór Tuska skomentował dziennikarz Die Welt:

  “Polska zemści się za porażkę. Czy warto było za taką cenę wybierać przeciętnego Tuska?”

  Nic dodać, nic ująć. Ten wybór tak naprawdę rodzi więcej kłopotów na przyszłość niż normuje sytuację. Najlepiej wie o tym sama Angela. A i nerwy puszczają towarzyszom Junckerowi i Hollandowi. Skąd ja znam te pogróżki – z manif KOD-u, “ciamajdanów”. Polska to za wielka kraj, żeby robić sobie takie wycieczki. I bez obaw, sojuszników znajdziemy w wielu, wielu sprawach. Z tej puszki Pandory za dużo plugastwa już wylazło (uchodźcy, dwie prędkości, gorsze artykuły na wschód itd. itp) żeby przejść nad tym do porządku dziennego

  Najwyraźniej chłopaki z Brukseli powoli tracą kontrolę nad sytuacją. A to źle wróży, oj źle. Nieubłaganie zbliżają się wybory do Europarlamentu.

 • kbkgn

  Jeżeli Powierniku mówisz o kodzie jako Kijowskim to się zgadzam że to […]. Ale tam są też inteligentni ludzie, właśnie w tym kodzie. Nie każdy musi zgadzać się z Kaczyńskim. Ja proponuję dla Ciebie Kolego więcej krytycyzmu dla obecnej władzy. Nie widzisz co się dzieje?! Obłąkani ludzie sprawują władzę w tym kraju! Nie widzisz tego?

  • powiernik

   Obłąkany Duda z obłąkaną Szydło i do tego jeszcze obłąkany Kuchciński. A wszystkimi kieruje najbardziej obłąkany z nich – szalony Kaczor. A cała inteligencja wycofała się do KOD-u.
   Czemu ten ciemny naród nie rozumie i nie widzi takich oczywistości, a ja razem z nim.
   Już wiem dlaczego tak jest kbkgn – najwyraźniej zaślepiła nas wszechobecna, genetycznie przypisana PIS-owska nienawiść 😀

 • WOJEK

  Na 10 rudych, 12 jest fałszywych! Tak mi w wojsku mówili. A jaki jest Tusk? RUDY !!!!!

 • Ola2

  Widzę, że wywołałam dyskusję na obu portalach lokalnych. Jak zauważono na konkurencyjnym eluban.pl – ukraiński zalew siły roboczej już nas dotknął. I to jest jeden z tematów dla lokalnego dziennikarstwa! Na ile powiat lubański odczuwa JUŻ ukraińską ekspansję a na ile JESZCZE nie? Dlaczego są równi i równiejsi (ci z zagranicy, obojętnie której)? I jak lokalne władze chronią swoją obywateli w dostępie do pracy lub im pomagają (nie wierzę w statystyki bezrobocia w regionie, bo jest ukryte a więc wyższe). Bo nie chronią i nie pomagają w żaden sposób. Oferty pracy – też żenada za grosze. Znam Ukraińców, których zarobki w naszym powiecie są szczytem marzeń dla niejednego lubanianina. Nie jestem żadną pisiarą jak chce towariszcz Iljicz, tylko stwierdzam fakty. 27:1 jest faktem. Ale jeśli ktoś chce przedstawiać swoją portalową opinię powyborczą na temat DT, niech robi to tam, gdzie temat ten jest wiodący. Portal Przeglądu Lubańskiego mający od lat wyrobiona markę powinien mieć inne priorytety informacyjne. Leżą one nad Kwisą a nie w Brukseli. I tyle. A DoTu ani lokalnemu portalowi nie pomoże ani nie zaszkodzi, bez obaw.

  • Andrzej Ploch

   „mieć inne priorytety informacyjne” – myślę, że obecnie tematy z pozoru „egzotyczne” dla Lubania lada chwila stać się mogą jak najbardziej rzeczywistymi.
   Dla przykładu jeśli Holandia będzie dalej tak grała (pogrywała) z Turcją to ta, dla otrzeźwienia Europy wpuści tu w miesiąc parę milionów emigrantów. Lubań może być na ich drodze do Niemiec, i to już za kilka tygodni. Niby egzotyka i fikcja, ale również, może być czymś realnym. Nie my o tym decydujemy, ale porozmawiać można…