HomeHistoriaDom Kupiecki – lubańskie sukiennice wczoraj i dziś cz. IV

Komentarze

Dom Kupiecki – lubańskie sukiennice wczoraj i dziś cz. IV — 46 komentarzy

 1. Panie Tomaszu, wszystko pięknie, ale czemu to, że nie znalazł się jeden inwestor uznaje Pan za tak szczęśliwy traf? Tak, to nie Wrocław, warto jednak wzorem wrocławskich inwestycji pokusić się o konsultacje społeczne.
  Nie tylko architektonicznie, ale również funkcjonalnie poniekąd odbiegają, jak pan zauważył czasy się zmieniają, potrzeba definiowania na nowo tych funkcji staję się chyba priorytetem przy kreśleniu “roadmapy”.
  Kto odpowiada więc za to co widnieje nad głównym wejściem;)
  Pozdrawiam, Aneta.

 2. Pozwalam sobie zabrać głos, bo nie wszystko, co przedstawia Pan Tomasz było tak, jak opisał. Zaznaczam na wstępie, że mogę wypowiadać się jedynie za lata 1990-1993 (i to konkretnie do lutego 1993). Kiedy pojawiłem się w urzędzie, temat zabudowy śródrynkowej “leżał odłogiem” i dziwi mnie stwierdzenie Pana Bernackiego: “05 marca 1986 roku Naczelnik Miasta podpisał umowę z Pracownią Konserwacji Zabytków – Oddział we Wrocławiu, na przygotowanie szczegółowego planu zagospodarowania Starego Miasta, który miał być wykonany do końca grudnia 1990 roku”.
  Tak nie było! Otóż, o ile dobrze pamiętam, jakieś prace projektowo-koncepcyjne wykonywała Pracownia Krakowska, sam widziałem że z “namaszczeniem” samego profesora Wiktora Zina. Nie ujmując nic zacnemu profesorowi, to co zaprojektowano, przypominało bardziej Dworzec Centralny w Warszawie a nie zabudowę śródrynkową górnołużyckiego miasta. Pamiętam, że było to też przedmiotem swoistych komentarzy na łamach ówczesnej prasy (można odszukać choćby Gazetę Robotniczą, w której pisywał red. Cezary Wiklik z publikacją zdjęcia-wizji “dworca” włącznie!).
  Pomysł odbudowy (rewitalizacji śródmieścia) to wiele naszych godzin spędzonych na rozmowach, studiach i uzgodnieniach, z udziałem architekta Pana Janusza Tarantowicza oraz Prof. Edmunda Małachowicza i jego syna Macieja, także architekta. Byłem dumny, kiedy przykład lubańskiego tretu wszedł nawet do podręcznika dla studentów architektury, napisanego przez Prof. Małachowicza. Podręcznika wielokrotnie później wznawianego.
  Oczywiście, cały czas nurtowało nas pytanie, KTO ma być inwestorem tretu? Nawet wśród członków kierowanego przeze mnie Zarządu Miasta koncepcje były różne. Mieliśmy świadomość, że kiedyś dojdzie do zabudowy wokół wieży pierwszego historycznego ratusza i byłoby dobrze zlokalizować tam urząd miasta… Cały czas uważałem, że przejście z budynku PZPR do hotelu “Łużyce” ma charakter tymczasowy, acz ratujący budynek przy VII-mej Dywizji. Przypomnę, że w budynku dzisiejszego starostwa stawaliśmy się intruzami, bo zajmował je Urząd Rejonowy.
  Pan Tomasz pisze dalej: “Według początkowej koncepcji cały zespół miał być wykonany przez jednego inwestora. Była to właściwie kontynuacja pomysłu jeszcze sprzed 1989 roku, jednak zamiast miasta bądź inwestora państwowego, szukano inwestora prywatnego. Zamysł ten się nie powiódł (raczej na szczęście), wobec braku chętnych w 1996 roku …”
  Nie wiem, o jakim “szczęściu” myśli autor i nie wiem też, w jaki sposób poszukiwano inwestora od roku 1993. Mój pomysł sprowadzał się do tego, aby nie “przejeść” środków z prywatyzacji sklepów, zainwestować je właśnie w wybudowanie tretu, jedynego obiektu handlowego-miejskiego a pożytki płynące z wydzierżawiania powierzchni etc. stopniowo przeznaczać na odbudowę starego Lubania. Oczywiście, zdawaliśmy sobie sprawę, że miasto nie może prowadzić działalności gospodarczej, więc rozważaliśmy – nawet dość głęboko – założenie Fundacji z udziałem miasta, która miałaby się tym zająć. Wtedy nie było takich tworów jak ŁCR, a i o przeniesieniu części urzędu do budynku po LE nikt nie myślał, bo szkoła funkcjonowała w najlepsze. Niestety, uzyskiwane środki z prywatyzacji “przejadano”, planu nie było, więc wkrótce moi następcy sięgnęli po rozdrobnionych inwestorów prywatnych. Prowizorycznie samo miasto ratowało się środkami obcymi, choćby z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, wymyślając i tworząc salę im. Arno Schmidta w jednej z kamienic etc. Z jakim odbyło się to skutkiem dla przyszłego funkcjonowania tretu? – każdy dziś widzi. To nie tylko tzw. “inne czasy”, zubożenie społeczeństwa, postępujące bezrobocie, to również brak wizji moich następców spowodował takie a nie inne późniejsze przeznaczenie i funkcjonowanie tej pięknej części miasta. Bo kiedy zarządza się miastem, trzeba mieć wizję. Nie krótkotrwałą na rok, dwa, ale na dłużej. Niestety, od lat nasi ojcowie miasta pracują metodą “od kadencji do kadencji” co takim planom nie sprzyja.
  Kiedy podczas debaty przedwyborczej 2010 roku rzuciłem hasło, aby w tzw. partnerstwie publiczno-prywatnym dokończyć rewaloryzacji Starego Miasta, odbudowując dawny obiekt hotelu “Pod Jeleniem” – spoglądano na mnie jak na kosmitę. A przecież można się tego podjąć! Co mieliby z tego mieszkańcy? – choćby właściwą rangę, nadaną Muzeum Miejskiemu, przedłużonemu o nowo wybudowany obiekt. Mieliśmy wówczas muzeum “w sklepie” na przeciwległej pierzei rynkowej. A mając jasny plan – możemy mieć obiekty (hotelowe?, biurowe? mieszkalne?) na kolejnych kondygnacjach dawnego hotelu “Pod Jeleniem”. I mielibyśmy wreszcie przywrócony ład architektoniczny w samym centrum miasta.
  Jest to temat na dłuższą dyskusję, na funkcjonalność Ratusza (w obecnym stanie rzeczy), na rozdrobnienie biur urzędów miejskich (niektórym się to już tak spodobało, że nie dopuszczają innych rozwiązań, w tym scalenia itd.) Ile pozyskać można w ten sposób nowej przestrzeni!
  A tak? Lepiej “wygonić” z miasta archiwum, lepiej rozpędzić “na cztery wiatry” odnowioną stołówkę,lepiej pozwolić stawiać pojedyncze klocki (nawet w centrum miasta), bo akurat znalazł się inwestor, więc będą pieniądze do wydania. Lepiej zaciągnąć kolejne miliony kredytów, bo wszak rok wyborczy za pasem i trzeba pokazać, że w mieście “coś się robi”.
  Czy tak ma wyglądać owa road-mapa, o którą pyta na końcu swego tekstu Pan Tomasz? Ale tak to wygląda!

  Serdecznie pozdrawiam – Janusz Skowroński

  PS. I jeszcze jedna kwestia. Zapewne w archiwach UM zachowano decyzje, przebiegi narad, uzgodnień etc. kiedy rodziła się koncepcja lubańskiego tretu. Zwłaszcza w jego pierwszej, po transformacji, fazie. To może być pouczającą lekturą na przyszłość.

 3. Tret to namacalny przykład nieudolności zarządcy i władz miasta.
  Obecny zarząd, radni oraz ich poprzednicy pokazali, że nie mają zielonego pojęcia co znaczy słowo “Galeria”. Problem polega na tym, że obiektem zarządzają urzędnicy, święcie przekonani o swojej nieomylności. Burmistrz i radni nie dostrzegają problemu, a może przyzwyczaili się do bylejakości i tandety. Jak by na to nie patrzeć wystawili sobie świadectwo. Jest to przykład jak marnowane są społeczne pieniądze, jak “promuje” się nasze miasto, wreszcie jak zabijana jest inicjatywa i przedsiębiorczość. Jakie przesłanki kryją się w tym, że obiekt zamykany jest przed ludźmi w dni wolne od pracy? Z jakiego powodu w centrum miasta (w galerii) jest tyle wolnych lokali? Dla czego zamiast centrum handlowego Tret stał się speluną dla lumpów i narkomanów? Z jakiego powodu ciągle przybywa pracowników w Łużyckim Centrum Rozwoju, które zarządza obiektem? Dla kogo są organizowane pseudo imprezy w których frekwencja zapewniana jest przez spęd młodzieży ze szkół? Dla czego od dwóch tygodni straszą nas obskurne straganiki ustawione wokół Tretu?
  Czy radni i burmistrz tego nie widzą? A może tandeta i bylejakość to dla nich norma.
  Widocznie mają to w du… , lecz już nie długo przed wyborami dadzą nam popis, podobnie jak uczynił to obecny burmistrz ponad trzy lata temu. Jak widać to były tylko obietnice bez pokrycia, które miały na celu zdobycie stołka. Warto o tym pamiętać i potraktować ich tak, jak oni nas i pokazać im środkowy wyprostowany palec!!!

 4. … że obiekt zamykany jest przed ludźmi w dni wolne od pracy kolejnym przykładem jest pływalnia.Spróbujecie państwo wybrać się na pływalnie jutro czy w środku tygodnia albo za tydzień…
  … jak zabijana jest inicjatywa i przedsiębiorczość jest choćby przykładem wyśrubowane stawki za szyld nad sklepem.Poprzez zarządy wspólnot i partycypowaniu w wspólnocie przez gminę miejską wymyślają sobie przykładowo 40 zł za m/kw.Około 200 zł miesięcznie za to że ma się szyld!Po zasięgnięciu informacji choćby w tym samym mieście i innych, owszem jest to stosowane lecz rocznie a nie miesięcznie !!!

  • :))) i dobrze, dzięki temu nie trzeba urządzać akcji w stylu “czyszczenia miasta”;D, a za tę choinkę nafaszerowaną diodami na bankowej też płacą 40/m kw? Skandal, za uszczerbek na zdrowiu powinni zwielokrotnić im tę kwotę. A tak poważnie, przedsiębiorczy przedsiębiorca szyld wkomponuje w witrynę;)

 5. Panie obserwatorze pseudo imprezy frekwencja zapewniana przez młodzież ze szkół?przecież gimnazjaliści z Trójki dali piękne przedstawienie w Rynku na Dzień 11 Listopada dla mieszkańców od SERCA to była pseudo impreza? NIEPODLEGŁOŚĆ TO PSEUDO IMPREZA widział Pan piękną choinkę ich autorstwa?proszę to docenić a nie krytykować obietnice bez pokrycia które miały na celu zdobycie stołka?dziwna myśl piękne place zabaw ostatnie wyróżnienie przyznane dla Lubania Lubań przyjazny seniorom proszę poczytać na luban.pl
  na wiosnę ruszają remonty dróg ulic wszystko najwyższa jakość bez tandety kolejne 4 lata dla obecnego Burmistrza do dobry wybór dla Lubania jestem przekonany że jesienią wygra wybory i pokona konkurencję

  • Jeśli uważacie za sukces tytuł Lubań przyjazny seniorom no to brawo i pogratulować ,podejrzewam że jakikolwiek tytuł odebrany był by za sukces polityczny z tym że skoro jest przyjazny seniorom to nie jest przyjazny młodym ludziom co jest akuratnie wielkim dramatem i nie powodem do dumy.

 6. Rewaloryzacja była sukcesem. Jest sukcesem, niepełnym, architektonicznie wszak, i tak samo odbieram funkcjonowanie obiektu jak Obserwator. Nie jestem lubanianką i nie interesują mnie tutejsze zagrywki polityczne. Zadziwia mnie fenomen tego miejsca, przy takim “zapleczu”, tak marnować możliwości. Ja podam tylko przykład jak wprowadza się życie w martwe obiekty http://www.kulturagk.pl/dzialania/145

 7. Galeria, kino, basen i jeszcze kilka innych martwych miejsc. Nie bez powodu miasto jest przyjazne seniorom bo jak z polskiego seniora wyżyć?! Gdy nawet coś ładnego nafaszerowanego diodami kuje w oczy.
  Takie typowe, skandaliczne, lubańskie nie spotykane gdzie indziej.
  Faktycznie coraz mniej lokali do wynajęcia jest w mieście. Rozwój niesamowity.

 8. Wrocławska starówka to porażka.Zero zieleni.Kamień. Lubańska to dwie porażki.

 9. Na basenie trwa przerwa technologiczna. Wykonywane są prace konserwacyjne pływalni, saunarium oraz szatni, toalet i pryszniców. Więc jak widać MOSIR nie zamknął pływalni ot tak sobie! zawsze powtarzałem i powtarzać będę! Całe szczęście że mamy taki obiekt! Wiadomo że nie dorównuje Orce w Bolesławcu czy pływalniom w Libercu, ale uważam że i tak jest ok.W miarę przyzwoite saunarium i fajna pływalnia, to jedyne w Lubaniu miejsca gdzie można naprawdę odpocząć. Oprócz tego, ciekawie i aktywnie można spędzić czas na siłowni Viktoria przy ul. Armii Krajowej. Bynajmniej ja polecam te dwa miejsca!

  • Te przerwy dziwnym trafem są nieomal co chwilę i przy świętach.
   Dlaczego w koło nie ma takich przerw ?! Też jestem szczęśliwy że pod nosem jest coś takiego i pisząc o martwym miejscu miałem na myśli niezrealizowane obiecanki wyborcze.

 10. Jeremi jestem tego samego zdania. Cudze chwalimy swojego nie widzimy. Wszyscy z zewnątrz chwalą Burmistrza, wiele osób tak samo mówi w samym mieście. Ale:

  jest kilku takich Vegów grajdołków
  czy innych nierobów
  co będą robić wszystko
  by dorwać się do stołków

  • To przykład wirtualnego klona który nie ma zielonego pojęcia o czym pisze.

 11. O proszę! jeremi i jakis kinol – towarzystwo wzajemnej adoracji i burmistrza, który przez 3 lata, nie robił nic tylko czas spedzał w sadach wojując z pracownikami których wywalił z pracy, z hardziejem i pigułą, bo przecież ten nie pisał o nim pozytywnie, jak to w zwyczaju ma byle24.pl i e-cośtam.pl i tuba miasta – luban.pl ( wiadomo o jakie portale chodzi). A przecież burmistrz jest super chłop, elokwantny, z manierami i w ogóle. Niestety mylicie się panowie kinol i jeremi ( wg mnie obydwoje jesteście zausznikami naszego Arusia Przecudownego). Wasz gurtu przegra z kretesem, bo przez 3 lata pokazał się ludziom z jak najgorszej strony! Nawet ci co go kiedyś popierali już go nie trawią! więc nie wciskajcie kitu ludziom, bo ci już się nie dadzą nabrać!

 12. Panie Januszu. Nie wątpię w Pana słowa dotyczące przebiegu prac w czasie, gdy był Pan burmistrzem, z resztą w artykule wyraźnie napisałem, iż główną rolę odegrał Tarantowicz i Małachowicz. To była ich rola, za to mieli płacone (trudno też, żeby prof. Małachowicz źle napisał o projekcie, który współrealizował 😉 ) Akurat, gdy piszę o zdarzeniach, przy których nie byłem obecny osobiście, podpieram się przede wszystkim dokumentami, gdyż pamięć ludzka może być zawodna. Przemiany 89 roku po prostu przerwały prace nad rewitalizacją Starego Miasta, w tym zabudowy śródrynkowej, i ponownie zostały podjęte już przez nowe władze (stąd być może także brak pamięci o ich początkach w 1986 roku). Zapewne też dobrze, że zostały przerwane i podjęte przez inną ekipę, skoro z Pana słów wynika, iż niektóre koncepcje były zaskakujące, negatywnie. Jednak nawet uchwalając plan rewitalizacji w 1992 roku rada powoływała się właśnie na dokumenty z drugiej połowy lat 80-tych (mogę na skrzynkę wysłać nawet zdjęcie dokumentu). Dlatego myli się Pan pisząc „Tak nie było!”.
  Moim zdaniem dobrze, że nie powstał tam UM, sukiennice i kamienice powinny służyć przedsiębiorcom, a nie urzędnikom. Również dobrze, to owo szczęście, że całości nie realizowała gmina, gdyż kamienice były historycznie odrębnymi obiektami, które miały swoich prywatnych właścicieli i taka koncepcja po prostu była najbliższa stanowi sprzed wyburzenia tretu.

 13. Wolę uśmiechniętego […] o wściekłej mimice twarzy.

  »
  Po co obrażać i poniżać?
  Moderator

 14. Oni są jak nieomylne klony. Posiadają wiele kont, piszą z rożnych komputerów z rożnych adresów IP. Często piszą sami ze sobą. To jest wirtualna władza. Udało się wirtualne zdobyć elektorat i tego będą się trzymać. To fakt że ludzie mają ich serdecznie dosyć są obłudni i zakłamani. Pamiętam jak był atakowany ex burmistrz za branie kredytów a cuda przed wyborcze myślicie z czego się pojawią?

 15. Vega jesteś głosem ludu? Ja się nie spotykam z twoją opinią, a ludzi spotykam wielu. Czytam za to na innych forach, że wszyscy mają faktycznie dość ale twoich komentarzy!!!

 16. Tak ?! to dziwne że żeśmy się nie spotkali ?! Nie, nie jestem głosem ludu tym bardziej wy ja jedynie pisze to co ludzie powiadają.Forum listonosza to w/g ciebie inne fora ??!! spoko spoko,prawda politycznie jest zawsze nie wygodna.

 17. Vincent wiadomo skąd się wezmie kasa na remont dróg i chodników w przyszłym roku tak zapowaidane przez Słowińskiego – Z KREDYTU!!!!! Weźmie z banku 5 dużch baniek czyt. ponad 5 mln zł i wyremontuje tam, gdzie wydaje mu się że ma żelazny elektorat czyli w dzielnicy na której mieszka i kilku innych miejscach i będzie ok. Bo to nie jego kasa i można sobie szastać do woli i zadłużać miasto, aby zebrać wyborczy splendor.

 18. Spójrzmy np. z moje perspektywy.Z perspektywy akuratnie mieszkańca dzielnicy na której planowane są remonty dróg.Mieszkam około 15 lat.Oprócz “rewitalizacji” (remonty murków)które wydarzyły się za Pana Rowińskiego które to też przypisywał sobie Rutana i remonty chodników oraz przebojowe skanalizowanie miasta na początku lat 90 przez św. Pana Kasztę przez te naście lat nic się nie wydarzyło.
  Obecnie mamy ogrodzony świetnie wyposażony plac zabaw uchodzący za jeden z najlepszych w mieście (być może lokalizacja swoje robi)wyremontowaną sieć wodną.Ciśnienie w kranach i czystość wody jest jak się należy.Nowe linie energetyczne (choć z UM nie z tym nic wspólnego) i do zwieńczenia brak porządnych dróg które w obecnej czasie są w dramatycznym stanie.Błyskawiczne wymieniane spalone żarówki w oświetleniu ulic.Odśnieżanie dróg i chodników (o którym w poprzednich latach można było pomarzyć)Regularnie sprzątanie oraz koszenie traw na dzielnicy. Jeśli spojrzę jesienią na to wszystko,na zmiany jakie powstały przez te ostanie cztery lata dojdę do wniosku że jednak warto było (pomimo nie dotrzymania do końca obietnic wyborczych) oddać głos na Pana Słowińskiego.Mogę również ukłony z podziękowaniami skierować w stroną radnych,Pana Sajana oraz Pana Chojnackiego.W takim przypadku kiedy jest mi dobrze a nawet ma być lepiej na mojej dzielnicy stojąc przed wyborem,patrząc w niepewną przyszłość,nie wiadomo jakiego kandydata (bo na horyzoncie takowego nie widać) co mam wybrać ??!!

 19. Panowie ” budowlańcy” co to chą wyburzyć, by postawić stare choć nowe. Może zajmijcie się tym co jeszcze stoi? Jeszcze, bo za jakiś czas stać nie będzie. Czas robi swoje.

 20. Z remontem twojej ulicy na kamiennej górze się zgodzę, bo faktycznie zaniedbana była, ale np. Oficerska albo łącznik Warszawskiej do Perfekty? To nie ma w Lubaniu ulic bardziej zaniedbanych? Choćby Słowackiego czy Piramowicza w stronę Kościoła św Trójcy? Albo Tkacka i jej zaplecze?Albo znajdująca się w fatalnym stanie Mostowa, potem Różana a na końcu Główna gdzie nie ma nawet chodnika? To właśnie tak pan szanowny burmistrz Słowiński traktuje mieszkańców. Tam gdzie dostał dużo głosów inwestuje a tam gdzie niemal wszyscy głosowali na Rowińskiego nie. Kara taka z jego strony, czy co?

 21. Artykuł chyba był o lubańskich sukiennicach, o przeszłości i stanie aktualnym. Miejsce to ma olbrzymi potencjał, możliwości z których miasto może mieć korzyści. Pomóżmy przyszłym władzom miasta ( obecne są ślepe) dostrzec zalety tego miejsca i sposób na ich wykorzystanie.
  Bardzo ważne pytania, które sygnalizują przyczyny ( źródło) problemu sukiennic zadał Obserwator.
  Zacytuję je ponownie gdyż wskazują na winnych obecnej sytuacji. Uważam, że nie powinny zostać bez odpowiedzi. Bardzo proszę, aby odpowiedzieli na nie Jeremi i kinol, oczywiście jeżeli potrafią 🙂
  Być może podczas zastanawiania się nad odpowiedzią poszerzą im się horyzonty. Świat wokół poszedł do przodu, Place zabaw i łatanie dziur w chodniku, były dobre 50 lat temu.
  Ważne pytania, które pomogą zlikwidować problem sukiennic:
  Jakie przesłanki kryją się w tym, że obiekt zamykany jest przed ludźmi w dni wolne od pracy? 🙂 Oszczędności, Jakie?
  Z jakiego powodu w centrum miasta (w galerii) jest tyle wolnych lokali? Wysokie czynsze, czy mało atrakcyjne miejsce?
  Dla czego zamiast centrum handlowego Tret stał się speluną dla lumpów i narkomanów? Jest tam monitoring, może policja i straż miejska powinna przejrzeć nagrania. A co robi zarządca ?
  Z jakiego powodu ciągle przybywa pracowników w Łużyckim Centrum Rozwoju, które zarządza obiektem? Czyżby etaty na przeczekanie kryzysu dla znajomych i rodziny? jakie są powiązania rodzinne pomiędzy pracownikami ŁCR?
  Dla kogo są organizowane pseudo imprezy w których frekwencja zapewniana jest przez spęd młodzieży ze szkół? Czy tret ma pełnić funkcje świetlicy wiejskiej?
  Dla czego od dwóch tygodni straszą nas obskurne straganiki ustawione wokół Tretu? Co to ma być, jarmark w Burakowie?
  Czy radni i burmistrz tego nie widzą? A może tandeta i bylejakość to dla nich norma.

  Odpowiedź wydaje się prosta na wszystkie pytania. Problem kryje się w mentalności władz naszego miasta. Dreptaniu w miejscu, braku wizji rozwoju, pomysłu na zagospodarowanie tego co się posiada.
  Ludzi takich jak Jeremi i jego idole (paczka) nic nie jest w stanie zreformować. Ich ambicją jest żyć w skansenie Burakowo gdzie szczytem postępu i cywilizacji jest nowy plac zabaw dla dzieci. Panie Jeremi ta młodzież z gimnazjum, która tak wspaniale przygotowała pokaz w rynku już niedługo skończy szkołę. Jakie ma pan dla nich propozycje, jaką przyszłość w naszym Burakowie? Mają się bawić na placu zabaw 🙂 Większość już teraz myśli o wyjeździe i życiu w normalnym świecie.
  Lubań liczył klika lat temu około 22 tyś. obecnie około 18 tyś. To oczywiście oficjalne dane. Kilka tysięcy to ukryta emigracja. Jak tak dalej pójdzie to przestaniemy być miastem i nie będzie po co wybierać burmistrza. Pozostanie dla naszego Areczka etat sołtysa Lubania. 🙂

 22. Przy każdej galerii, centrum handlowym czy też markecie jest sporo miejsc parkingowych. Ruch pojazdów w Rynku jest ograniczony a ma być w przyszłości całkowicie wyłączony. Diabeł tkwi w szczegółach… zawsze. Wczoraj wyczytałem trafne określenie miasta które pozwolę sobie zacytować: “Lubań jest jak słoik z kiszonymi ogórkami”

 23. Może ktoś odpowie jakie są przesłanki by ograniczać tam ruch. Jeżeli chcą z tego zrobić deptak, to jest to pomysł idiotyczny. Wystarczy popatrzeć co się dzieje w rynku w sobotę około 14.00
  Kto tam będzie spacerował, w jakim celu, żeby zniszczyć buty na tym super deptaku, żadne szpilki tego nie wytrzymają.
  Takie pomysły rodzą się chyba w mózgach gdzie panuje zastój.
  Podobno jeden z radnych twierdzi, że ruch powinien być zamknięty w rynku ponieważ spaliny z samochodów mogą zaszkodzić ratuszowi a konkretnie nowym tynkom. Ciekawe jakim samochodem jeździ ten radny?
  I tacy ludzie decydują o losach miasta 🙂 kto ich wybrał?

 24. tak to prawda Vincent na horyzoncie nie widać poważnego kandydata który by w wyborach byłby konkurencją dla obecnego Arkadiusz słuszna racja to najlepszy wybór na wczoraj dziś i jutro najwyższa jakość wiedza i kompetencja i proszę ciebie nie szukaj na horyzoncie kogokolwiek bo nikogo tam nie zobaczysz strata czasu i żadna przyjemność w twoje ślady pójdzie któregoś dnia i OLA która zadaje pytania na które sobie jednocześnie odpowiada czytaj Ziemię Lubańską regularnie tam wszystko co pytasz było jest i będzie napisane to wiarygodna gazeta Liczą się tyko fakty ,Odnośnie młodych ludzi którzy opuszczają nasz kraj nasze miasto to winny jest Arkadiusz?to że nie widzą perspektyw życia i rozwoju w naszej ukochanej Polsce Arkadiusz nie jest temu winny nie mają zaufania do polityków mówiących o zielonej wyspie w środku Europy kto opuszcza Eden a jedzie na pustynię żyć i pracować?tak wiec proszę ciebie Ola daj sobie na wstrzymanie w tej krytyce Burmistrza i podążaj za przykładem Vincenta spoglądającego na horyzont Szczęśliwego Nowego Roku 2014

 25. Jest i wujek dobra rada.Ale Ty chłopie mów do swojej prawej albo lewej dłoni,miszczu manipulacji.A co za następne 4 lata ? Znowu kredyt na pięć grubych baniek na inną dzielnicę ? Walczcie o obwodnicę zachodnią z całych sił !
  Jakbyś miał odrobinę honoru (ludzkiego nie politycznego) to być odpuścił powyższe wazeliniarstwo ale mimo to przede wszystkim dużo zdrowia w nowym roku…

  • Ja bym Vincent zadał pytanie “a co przez następne 4 lata? Jak ma wyglądać miasto za 8, 12 lat wg obecnego burmistrza czy jakiegokolwiek kandydata na to stanowisko? Czy mają plany, strategie czy tylko chcą “administrować” miastem z dnia na dzień? Czy na 2015 rok będziemy mieli już przygotowane wnioski i zaplecze finansowe pod projektu unijne , jak czyni to np. Bolesławiec?

   ps. Odnośnie inwestycji remontowej w drogi, warto śledzić żeby nie było w trakcie realizacji prac jakiś aneksów do podpisanych już umów. W końcu to 15 ulic, sporo metrów, a budżet ograniczony. Dla nas ważna jest przede wszystkim jakość tych robót, dla innych żeby “zrobić” za określone z góry pieniądze. Oby w trakcie prac koszty nie poszły w górę, bo żadnej rezerwy nie mamy, a najłatwiej jest aneksować np. wykorzystywane materiały czy metody prac.

   Wiadomo już, że Sikorskiego wypadło z prac remontowych. Kwestia teraz czy będzie jeden przetarg czy trzy oddzielne (z podziałem na ulice). Tak więc życzę nam wszystkim, oby remonty wykonano rzetelnie i drogi nam długo służyły 🙂

   • Jak co ?! Przez pierwsze 3 lata narzekanie na poprzedników że lekką ręką brało się kredyty które trzeba spłacać i co by nie było gdyby… (ogólnie gdybanie) a w czwartym raku sami wezmą kredyty na wysyp niespodzianek przed wyborczych.
    Młodzi są tak zdesperowani że szykuje się kolejna fala emigracji.
    Kto nie chciałby pracować w Szwajcarii (otwarcie rynku pracy) oraz więcej zarabiać w Niemczech (podniesienie płacy minimalnej)

    “- Swego czasu hitlerowski namiestnik na Polskę Hans Frank mówił, że Polacy mają być tak biedni, żeby dobrowolnie wyjeżdżali na roboty do Niemiec, bez łapanek. Dzisiaj ta okrutna prawda jest realizowana na naszych oczach. Największym policzkiem dla polskiego społeczeństwa jest dzisiaj fakt tak wielkiej emigracji za chlebem Polaków. To świadczy o kompletnym fiasku transformacji ostatnich 20 lat”

    Szacunkowo zniknie z tego kraju (między innymi z Lubania) około jeden milion młodych ludzi.
    Za 4-8-12 lat już nie zdobędą tytułu miasta przyjaznego seniorom bo ich raczej już nie będzie a młodzi tam gdzie ich dom tam ich ojczyzna…

 26. Jeremi! Wydaje mi się iż Ty przed 89 rokiem byłeś pracownikiem działu propagandy,ale teraz są inne czasy,inny dostęp do mediów,brak lęków przed obserwacją i konstatacją faktów.PANIE BURMISTRZU DLA DOBRA LUBANIA I PANA PRZYSZŁEJ WYGRANEJ(bo cholera jasna nie ma pan jak na razie poważnego kontrkandydata)NIECH PAN SPUŚCI JEREMIEGO.

 27. Wiesz co Jeremi? W Twoim przypadku do bólu prawdziwe jest przysłowie, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Czasem lepiej by było gdybyś powstrzymał się od swoich komentarzy. Co do lubańskich sukiennic – jakiś czas temu szukałem lokalu pod prowadzoną działalność gospodarczą. Pod uwagę wziąłem również lokalizację w trecie. Po pierwsze – czynsz jak za lokale we Wrocławiu. Ale nie to mnie zniechęciło. Wybuchłem śmiechem jak mi powiedziano, że w swoim własnym biurze mogę przebywać jedynie do godziny 19, ponieważ później obiekt jest zamykany (!!!). Z takim podejściem życzę powodzenia przy szukaniu kolejnych przedsiębiorców.

 28. Tuż przed ciszą nasz drugi cudotwórca obiecywał:

  Nieuchronnie zbliżamy się do godziny 24.00, a zatem momentu rozpoczęcia CISZY WYBORCZEJ. Przeglądając historię wpisów tego wątku zauważyłem, że swego czasu złożyłem zubertuse deklarację opublikowania listy pomysłów dotyczących sportu i rekreacji w naszym mieście autorstwa Pana Janusza Harapina. Nad dużą częścią tych pomysłów warto (trzeba) się pochylić. I postarać się je wdrożyć w życie. Oto wspomniana lista:
  1. Wspieranie działalności istniejących instytucji, klubów i organizacji sportowych i rekreacyjnych, w tym możliwości pozyskania środków finansowych z funduszy zewnętrznych na działalność podmiotów „pozarządowych”;
  2. Opracowanie planu modernizacji i rozbudowy obiektów sportowych i rekreacyjnych. Konsekwentna realizacja planu w kolejnych latach budżetowych;
  3. Większe niż dotychczas wsparcie finansowe z budżetu miasta lokalnych stowarzyszeń sportowych, które mają osiągnięcia w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży (zgłoszonych w rozgrywkach w ligach państwowych w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna, kolarstwo czy tenis stołowy);
  4. Tworzenie atmosfery i warunków do współpracy szkół, w tym propagowanie współzawodnictwa sportu międzyszkolnego;
  5. Propagowanie zdrowego trybu życia oraz rozwój różnorodnych form rekreacji ruchowej wśród jak najszerszego grona odbiorców;
  6. Tworzenie warunków do uprawy sportu wyczynowego – wytyczenie ścieżek do biegania i uprawiania „nordic walking” np. na Kamiennej Górze;
  7. Przystosowanie stadionu miejskiego do standardów lekkoatletycznych;
  8. Budowa nowych boisk ze sztuczną nawierzchnią – drugi „Orlik” w mieście;
  9. Modernizacja Kartingów. Budowa skateparku na kartingach.
  Miał też:
  http://www.youtube.com/watch?v=RW8SGaCxQLE
  Ożywić tret,który popołudniu nie żyje, budowy nowych miejsc parkingowych, odbudowa i budowa ciągów komunikacyjnych- w tym rondo na obwodnicy miasta, budowa nowych obiektów socjalnych, od tego nie uciekniemy, bo to jest zadanie własne gminy, odbudowa obiektów sportowych w SZCZEGÓLNOŚCI odbudowa basenu, reaktywować rady sportu, nie było efektywnych rozmów, ani przełożenia na postawę Burmistrza, wystarczy spojrzeć co dzieje się w Bolesławcu, Zgorzelcu, czy Siekierczynie…każdorazowo, podkreślam każdorazowo NALEŻY na stanowiska kierownicze przeprowadzić konkursy, dobór urzędników w oparciu o kryteria merytoryczne i MORALNE, zachęcam Państwa tych co jeszcze w urzędzie nie byli, aby przeszli się po korytarzach i zobaczyli nazwiska, które się bardzo często powtarzają, można powiedzieć, że wielu z nich nie przyszło tam po to, aby służyć mieszkańcom, panowanie nad spółkami miejskim, przyjrzeć się tzw umowom śmieciowym, cenom usług spółki ZGiUK- np na cmentarzu komunalnym.
  To co mówię to zaledwie liźnięcie problemów z którymi przyjdzie się nam zmierzyć, inne muszą być przekazane państwu i z państwem przeanalizowane.
  Reszty już nie napiszę, bo myślę, że wystarczy tych zapowiedzi czynionych w 2010 roku. Jeremi! Gomułka mógłby brać od ciebie lekcje propagandy.
  Basen to pikuś, ale gdzie mieszkania socjalne, gdzie konkursy na stanowiska, gdzie konkursy na wszystkie stanowiska, gdzie dobór chociażby moralny,gdzie regulacja cen ze ZGiUK, gdzie masz obiekty sportowe, gdzie masz obwodnicę zachodnią lub chociażby rondo, gdzie żywy i czynny popołudniami tret, stadion dla lekkoatletów?!!!!!!
  Gdzie?
  Nie w Lubaniu, a w filmie. Bo wiesz co u nas od wyboru Arka grają?
  Karierę Nikosia Dyzmy i nie mów mi, że ty tego nie widzisz. A faktycznie! Ty w niej też grasz!

 29. Mam przykrą wiadomość dla Jeremiego, jest kandydat na burmistrza. Wiem , że może to być szok, jak ty z tym będziesz żył biedaku? 🙂

 30. Są nawet kandydaci, ba jest też kandydatka, albo dwie 😀

 31. Jedna pewnie to ta, której konikiem w głowie było zamknięcie cmentarza 🙂 Zmiana byłaby fest 🙂

 32. Jeremiego takie informacje i tak nie wzruszą. Namawia swojego dotkniętego geniuszem guru do startu w wyborach na Prezydenta RP…

  • :0 łał ! wtedy listonosz zostałby ministrem cyfryzacji 😀

 33. Ojejku Vincent jak listonosz ma być ministrem cyfryzacji to dla aktywistki i jej świty stworzą chyba ministerstwo obłudy, bo w tych dziedzinach razem z listonoszem są nie do pobicia. Oczywiście pod przewodnictwem Arkadiusza.

 34. A kasę na poczatek działalności pozyskają z pożyczek i kredytów.

 35. Pan redaktor z wiadomego portalu ze swoją obiektywnością i kulturą osobistą mógłby na takim stanowisku przyćmić nawet wzór prawdomówności i rzetelności – samego Jerzego Urbana.

 36. jeśli Sukiennice to gdzie to sukno, od którego nazwę wziął nieszczęsny tret czy jak tam wola inni. Lubań umiera i tyle, za chwilę runie wieża trynitarska, odpadną tynki na elewacjach ratusza a bruk z nawierzchni zniszczeje… AN szczęście hale pofabryczne ZNTK wytrzymają jeszcze jedna kadencję.. a o potem? A może nie warto czekać to to potem i zacząć już dziś?