Dokuczają Ci afty i pleśniawki? Pozbądź się ich raz na zawsze
Jama ustna jest specyficzną częścią organizmu człowieka. Panująca w niej podwyższona temperatura oraz wysoka wilgotność sprzyjają rozwijaniu się zmian, które powodują dyskomfort oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń pojawiających się w obrębie jamy ustnej są afty i pleśniawki. Co warto o nich wiedzieć? Jak skutecznie pozbyć się ich z różnych części jamy ustnej?
Czym są afty i pleśniawki?
Afty i pleśniawki są najczęściej diagnozowanymi zmianami w obrębie jamy ustnej. Mogą występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, a ich posiadanie prowadzi do obniżenia komfortu życia oraz odczuwania bólu. Zmiany najczęściej pojawiają się na bocznej powierzchni języka, policzkach, a także łukach gardłowych oraz dnie jamy ustnej. Głównym symptomem zwiastującym rychłe pojawienie się afty lub pleśniawki jest odczuwanie szczypania lub drętwienia określonej destynacji jamy ustnej.
Obraz kliniczny afty oraz pleśniawki sprawia, że ich rozpoznanie jest dość proste, co znacznie ułatwia dobranie właściwego leczenia. Zmiany zazwyczaj przybierają postać białych plamek, które z medycznego punktu widzenia są nadżerkami. W trakcie ich rozwoju dochodzi do niewielkiej utraty nabłonka wyścielającego błonę śluzową, co odsłania zakończenia nerwowe, prowadząc do odczuwania bólu.
Przyczyny rozwoju aft i pleśniawek – co warto wiedzieć?
Obecna medycyna nie posiada wiedzy, która określałaby jednoznaczną przyczynę pojawienia się aft i pleśniawek. Niemniej jednak, liczne badania dowodzą, że zmiany pojawiają się u osób zmagających się z obniżoną odpornością oraz pacjentów, którzy szczególnie eksponowani są na stres.
Dodatkowo, do rozwoju niewielkich, bolesnych nadżerek w jamie ustnej przyczynia się:
- choroby zębów oraz dziąseł,
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
- palenie papierosów,
- stosowanie ubogiej w witaminy diety,
- zakażenia drobnoustrojami w jamie ustnej,
- mechaniczne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej.
Wczesne wykrycie zmiany daje szanse na ich szybkie wyleczenie i przywrócenie fizjologicznej kondycji błony śluzowej jamy ustnej. Przeczytaj na blogu Wapteka.pl więcej ciekawych informacji oraz powodów, przez które w jamie ustnej mogą pojawiać się niewielkie nadżerki.
Preparaty na afty i pleśniawki – skuteczny sposób na pozbycie się zmian!
Leczenie aft oraz pleśniawek jest stosunkowo proste. Proces rekonwalescencji i regeneracji błony śluzowej jamy ustnej ułatwiają preparaty dostępne na przykład w internetowej aptece Wapteka.pl, które najczęściej posiadają formę maści, sprayu, żelu lub płynu do płukania. Ich regularne stosowanie pomaga niemal natychmiast zredukować nieprzyjemne objawy, jak ból czy pieczenie, co przywraca komfort spożywania pokarmów i ogólnego funkcjonowania. Stosowanie preparatów przez okres zalecany przez producenta daje szansę na całkowite wyeliminowanie problemu oraz zapobiega szybkim nawrotom zmian.
Warto pamiętać, że nawracające afty lub pleśniawki mogą być związane ze zmianami toczącymi się w organizmie. W przypadku wątpliwości lub przedłużającego się procesu gojenia aft i pleśniawek warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań.
Profilaktyka jamy ustnej – sposób na utrzymanie jej w dobrej formie!
Afty i pleśniawki są bardzo uciążliwym schorzeniem. W przypadku powtarzającego się problemu z ich pojawianiem warto zadbać o profilaktyczne zachowania, które zapobiegną ich powstawaniu. Kluczowym czynnikiem jest przestrzeganie zasad utrzymania najlepszej higieny jamy ustnej, czyli prawidłowe mycie zębów z resztek pokarmowych oraz języka, na którym również gromadzą się bakterie i grzyby. W przypadku posiadania protezy zębowej czy aparatu ortodontycznego warto odpowiednio zabezpieczać ich drażniące krawędzie, które najczęściej uszkadzają błonę śluzową jamy ustnej, czego efektem może być pojawienie się afty.
Warto pamiętać, że zbyt częste pojawianie się aft oraz pleśniawek jest patologicznym zjawiskiem, które może być związane z niedoborami witamin. Wszelkie wątpliwości warto zawsze konsultować z lekarzem, który pomoże dobrać najlepsze leczenie.
Tekst partnerski