Dodatki mieszkaniowe niższe – XXIII sesja Rady Miejskiej Lubania
Na ostatniej sesji Rady Miasta Lubań radni większością głosów przyjęli uchwałę o obniżeniu dodatków mieszkaniowych, które są przyznawane najuboższym Lubaniakom. Ponadto radni pozytywnie rozpatrzyli gotowość Mariana Kwolika do ponownego zajęcia funkcji szefa komisji rewizyjnej RM oraz wysłuchali sprawozdania Michała Turkiewicza, prezesa ZGiUK z działalności spółki którą kieruje oraz wysłuchali wystąpienia Agnieszki Wierzbickiej, szefowej RCEE dotyczącymi działań proekologicznych w kontekście wymogów zarządzania gospodarką odpadami.
Najwięcej emocji wzbudziło głosowanie za obniżeniem dodatków mieszkaniowych. Tylko 6 radnych było za odrzuceniem tej uchwały (Wiesław Wydra, Henryk Rogacki, Eugeniusz Witanowski, Ryszard Janiak, Józef Soczyński, Witold Chojnacki i sama przewodnicząca rady Małgorzata Grzesiak). Reszta zebranych głosowała za. Porządek obrad obejmował również m.in. wystąpienie zaproszonych na sesję gości – prezesa Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Michała Turkiewicza oraz Kierownika Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej Agnieszki Wierzbickiej. Radni zapoznali się z podsumowaniem roku 2011 i planami ZGiUK na rok bieżący. Wartym podkreślenia jest fakt, że od 1 stycznia 2013 roku wejdzie w życie ustawa, na mocy której zabronione będzie składowanie odpadów mieszanych, w związku z czym jedynymi jednostkami upoważnionymi do gospodarki odpadami będą Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu spełniło już 2/3 wymogów aby tytuł takiej jednostki uzyskać i jest tym samym jedyną, tak efektywnie zagospodarowaną instalacją w woj. dolnośląskim. Aby dostosować się do nowej ustawy i tym samym utrzymać funkcjonalność CUOGŁ należy zrealizować jeszcze III etap, tj. budowę kompostowni. W dalszej części obrad radni zapoznali się z propozycjami działań proekologicznych RCEE w kontekście wymogów dotyczących gospodarki odpadami. Głównym tematem było zobowiązanie wszystkich lubańskich placówek oświatowo – wychowawczych w ramach „Programu edukacji ekologicznej i edukacji dla zrównoważonego rozwoju dla Gminy Miejskiej Lubań i Powiatu Lubańskiego” do prowadzenia zintegrowanej edukacji dot. gospodarki odpadami oraz włączenia się w ekologiczne przedsięwzięcie. RCEE wspólnie ze ZGiUK Sp. z o.o. w Lubaniu jest w trakcie przygotowywania oferty edukacyjnej na rok szkolny 2012/2013 oraz będzie sprawować nadzór nad jej realizacją.
Niecodziennym wydarzeniem była niespodziewana wizyta pracowników Łużyckiego Centrum Rozwoju w przebraniu XVII – wiecznej Straży Miejskiej w towarzystwie 2 mieszczek, którzy oficjalnie zaprosili wszystkich do udziału w obchodach Dni Lubania przedstawiając szczegółowy program przedsięwzięć kulturalno – rozrywkowych na 12 dni. Ponadto odczytane zostało pismo decyzyjne, poprzez które Radny Marian Kwolik zgłosił gotowość do wycofania swej rezygnacji ze stanowiska Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
SP, MŁ
Foto: Michał Łukjaniec