Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Lokalny Samorząd

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Do USA bez wizy już od 11 listopada

Już od 11 listopada będziemy mogli podróżować do USA bez wiz. Jednorazowo w Stanach będziemy mogli spędzić 90 dni. Będzie to pobyt turystyczny lub biznesowy. Jednak Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher zaznacza, że polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do jej kraju na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych jak np. praca lub studia, nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił na początku października, że podpisał zgodę na włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Procedury trwały kilka tygodni. Decyzję o włączeniu Polski do ruchu bezwizowego ogłosiła dzisiaj Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Wejście Polski do programu bezwizowego oznacza, że Polacy mogą podróżować do USA bez wizy w celach turystycznych lub służbowych na okres nie dłuższy niż 90 dni, jeśli posiadają paszport zgodny z programem VWP, zarejestrują się on-line za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA) i spełniają standardowe warunki programu VWP.

Wszystkie osoby podróżujące do USA z krajów objętych programem bezwizowym (od teraz również obywatele polscy), muszą jednak uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres dwóch lat. Jeżeli otrzymamy odmowę w systemie ESTA, będziemy mogli starać się o wizę na standardowych zasadach.

Przy okazji warto podkreślić, że dużo wcześniej Stany Zjednoczone zniosły obowiązek wizowy dla takich państw tzw. nowej UE, jak Łotwa, Litwa, Estonia, Czechy, Węgry, Słowenia czy Słowacja. Ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, nadal obowiązkowi wizowemu podlegają obywatele Bułgarii, Chorwacji i Rumunii.

Autor: AM

 

1 comment to Do USA bez wizy już od 11 listopada

Leave a Reply