Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Lokalny Samorząd

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Darts czy też inaczej lotki rzutki to niszowy sport?

Rzutki to zazwyczaj rozrywka, która kojarzy się z pubami, gdzie można porzucać lotkami do celu i założyć się ze znajomymi, kto trafi więcej punktów w trzech rzutach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ta popularna gra jest jednym z najchętniej oglądanych sportów w Wielkiej Brytanii. Niestety w Polsce dart nie jest aż tak powszechnie znany i lubiany, jednak warto dowiedzieć się nieco więcej o tej dyscyplinie sportowej.

Historia gry w rzutki

Ten typ rozrywki, mimo swojej prostoty ma ciekawą historię, przynajmniej taka wersja krąży wśród zapalonych darterów. Otóż podobno pierwszymi tarczami były spody beczek lub też kora drzew, a do celu specjalnymi strzałami rzucali żołnierze, chcąc udowodnić. Inni twierdzą, że genezy można doszukiwać się w rzucaniu siekierami do celu. Pierwsze gry, które zostały już usystematyzowane rozegrały się na Wyspach Brytyjskich. To tam stworzono pierwsze tarcze do gry z różną punktacją, a także zostały ustalone zasady rozgrywki. Co prawda punktacja pól na tarczy dosyć mocno się zmieniła, a zasady jakie znamy dzisiaj oraz punktacja, zostały stworzone w 1896 roku.

Zasady gry w dart

Reguły nie są skomplikowane, ponieważ głównym celem gry jest wyzerowanie liczby 301 lub też 501, w taki sposób, żeby ostatni rzut trafił w podwójne pole. Rundę można zakończyć także rzutem w centralny punkt tarczy, czyli bull’s eye, zyskując 50 pkt. Oczywiście każde pole na tarczy posiada odpowiednią ilość punktów do niego przypisaną, dlatego zawodnicy muszą opracować sekwencję rzutów, która zapewni im wygraną. Najczęściej zawodnicy celują w pole potrójna 20, którego trafienie daje aż 60 punktów. Perfekcyjna kolejka to trafienie 3 razy w 60, co daje nam 180 oczek. Wymaga to od gracza ogromnej precyzji oraz skupienia, a uzyskanie takiego wyniku wcale nie jest proste. Nic więc dziwnego, że zawody mają dosyć często przebieg show, a gra sama w sobie jest szybka i dosyć emocjonująca.

Zawody dart

Istnieje kilka ważnych wydarzeń w kalendarzu dartera. Najważniejszą imprezą są oczywiście Mistrzostwa Świata, które są rozgrywane w Londynie, na przełomie roku. Są również inne zawody, które jednak nie są aż tak prestiżowe jak te światowe rozgrywki. Ciekawym wydarzeniem jest także Premier League, gdzie mierzą się najlepsi zawodnicy, a także World Matchplay. Rozgrywki w darta można oglądać właściwie cały rok, ponieważ co jakiś czas rozgrywają się kolejne spotkania.

Zobacz więcej Darts czy też inaczej lotki rzutki jest sportem niszowym w Polsce

Co ciekawe, w darcie są tylko 2 możliwe wyniki końcowe, z wykluczeniem remisu. Nie oznacza to jednak, że taki rezultat rozgrywki nie jest możliwy. Podczas Premier Legaue jest możliwe zremisowanie w rozgrywkach grupowych, jednak jest to na tyle rzadkie, że raczej mówi się o tym, że w darcie nie ma remisów. Gra w rzutki nie ma również określonych ścisłych ram czasowych. Dużo zależy od zaciętości starcia, a także formy rozgrywki, jednak jedna runda trwa kilka minut.

Jak grać w rzutki?

Same zasady już opisane zostały powyżej, jednak warto powiedzieć o technice rzutu, ponieważ to od tego zależy, czy rzutka wyląduje tam, gdzie powinna. Lotka powinna być trzymana tak jak długopis, jednak ostateczne ułożenie rzutki w palcach jest zależne od indywidualnych preferencji gracza. Jeśli chodzi o rzut, niektórzy najzwyczajniej w świecie pchają lotkę w stronę tarczy inni natomiast wykonują szybki i dynamiczny zamach przed wypuszczeniem rzutki z palców. Jednak w tym przypadku to praktyka jest najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, która z technik będzie przynosiła oczekiwane rezultaty. Warto jednak spróbować zagrać i sprawdzić, czy dart to rzeczywiście jest sport dla Ciebie.

Tekst partnerski

Leave a Reply