Czterech „złotych” kajakarzy z Leśnej na Mistrzostwach Świata Juniorów w kajak polo

W dniach 2 – 6 sierpnia 2017 roku  w Belfaście (Irlandia Północna) odbyły się pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Świata Juniorów w Kajak Polo.

Zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych U-14, U-16, U-19 mężczyzn i U-19 kobiet. Polska reprezentacja w 26-osobowym składzie startowała w trzech kategoriach wiekowych i zdobyła trzy złote medale. Mamy  aż czterech kajakarzy z Leśnej, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata Juniorów.

W składzie złotych juniorów drużyny U-16 zagrał Kamil Rękas (15 l.). Finałowy mecz nasza ekipa wygrała z Francją 4:0. W drużynie U-19 kobiet zagrała Nikola Terpiłowska (19 l.). Finał wygrany został przez nasze reprezentantki z Wielką Brytanią 4:1. W drużynie U-19 mężczyzn grał Paweł Adamczuk (19 l.) i Paweł Pryputniewicz (18 l.). Finał wygrali z Litwą 4:3.

Po raz pierwszy w historii kajak polo zorganizowano Mistrzostwa Świata w kategoriach juniorskich.

Zawodnicy grali przez 5 dni na pięciu boiskach do kajak polo. W sumie każda drużyna zagrała około 20 meczów eliminacyjnych, po których wyłoniono  najlepsze drużyny do finałów.

Jak widać po wynikach Polska ma duży potencjał wśród młodzieży.  Jeszcze bardziej cieszy udział naszych czterech podopiecznych z Leśnej.

Przelot na koniec Europy i transport sprzętu to duże wyzwanie dla takiej grupy zawodników. Trzeba podkreślić, że start w zawodach byłby niemożliwy,  gdyby nie pomoc sponsorów i rodziców zawodników. Zawodnicy sami opłacili przelot do Irlandii, a firma „Tedi” Sport przewiozła kajaki i sprzęt sportowy. Podziękowania dla organizatorów za pomoc i trenerom reprezentacji – Pawłowi Kalinowskiemu, Dariuszowi  Pilarz.

LUKS „Kwisa” zaprasza na leśniański stadion kajak polo w dniach 2-3.09.2017. W Leśnej odbędą się w tym terminie Mistrzostwa Polski seniorów w kajak polo z udziałem najsilniejszych drużyn z Polski.

Autor: Trener Jacek Sztuba (lesna.pl)