„Co tam panie w polityce?”
Przegląd prasy z poprzedniego tygodnia.
Piątek 08
Czesi mają nowego prezydenta. Zeman chce być „głosem wszystkich obywateli”
Milosz Zeman został zaprzysiężony jako trzeci prezydent Republiki Czeskiej i zarazem pierwszy, jakiego wybrano na to stanowisko w głosowaniu powszechnym.
Zgodnie z wymaganiami czeskiej konstytucji 68-letni Zeman został zaprzysiężony na 5-letnią kadencję podczas wspólnej sesji obu izb parlamentu w Sali Władysławowskiej – największym reprezentacyjnym pomieszczeniu średniowiecznej części Zamku Praskiego.
Sobota 09
Atak na posterunek policji w Atenach
Grupa około 15 osób zaatakowała w sobotę w nocy koktajlami Mołotowa posterunek policji w centrum Aten. Obyło się bez ofiar. Grecka policja wielokrotnie była celem ataków anarchistów.
Poniedziałek 11
Phenian zerwał zawieszenie broni, które 60 lat temu zakończyło wojnę między Koreą Północną i Południową – poinformowały oficjalne północnokoreańskie media. Rząd Korei Północnej nie wydał w tej sprawie oficjalnego oświadczenia.
Węgierski parlament uchwalił w poniedziałek wywołujące kontrowersje zmiany w konstytucji, które zdaniem krytyków stanowią zagrożenie dla demokracji. Przeciw zmianom, m.in. ograniczeniu kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, protestowały m.in. UE i USA.
22 kontrowersyjne poprawki parlament zatwierdził mimo protestów wyrażanych również przez opozycję i organizacje pozarządowe.
Sesja przebiegła w burzliwej atmosferze. Za poprawkami głosowało 265 deputowanych, 11 było przeciwnych, a skrajnie prawicowy Jobbik wstrzymał się od głosu. Opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) zbojkotowała debatę.
Wtorek 12
W Watykanie rozpoczęło się konklawe mające wybrać nowego Papieża
Polscy Niemcy szukają wsparcia w Berlinie. Chcą więcej pieniędzy na edukację i kulturę.
Mniejszość niemiecka zaapelowała w Berlinie o wsparcie – zarówno organizacyjne, jak i finansowe. Polscy Niemcy w przekazanym niemieckim politykom oświadczeniu zaznaczyli, że potrzebne jest ono na działalność kulturalną i nauczanie w języku niemieckim.
Środa 13
Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Nową głową Kościoła został Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio.
O godzinie 20.12 protodiakon Jean-Louis Tauran ogłosił „Habemus papam” . I wymienił imię nowego następcy św. Piotra. Wbrew wcześniejszym spekulacjom nie został nim żaden z faworytów, lecz Argentyńczyk, biskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio. Przyjął imię: Franciszek.
Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję dotyczącą budżetu UE na lata 2014-2020. Odrzuca w niej porozumienie wynegocjowane przez szefów państw i rządów na lutowym szczycie w Brukseli.
Za rezolucją opowiedziało się 506 europosłów, przeciw było 161, wstrzymało się 23.
Czwartek 14
Ponad siedmiogodzinne negocjacje związkowców z rządem bez porozumienia. 26 marca strajk generalny na Śląsku
26 marca na Śląsku ma dojść do 4-godzinnego strajku generalnego – ogłosiły związki po rozmowach z rządem. Wicepremier Janusz Piechociński ocenił, że mimo rozbieżności, w wielu kwestiach udało się porozumieć i apelował, by strajk nie był dotkliwy.
Rolnicy wznawiają swój protest w obronie polskiej ziemi. Wychodzą na ulice polskich miast i proponują konwój dla tuskobusa.
W związku z brakiem chęci do rozmów ze strony władz, rolnicy protestujący przeciw wyprzedaży polskiej ziemi postanowili kontynuować swój protest, który kilka tygodni temu został zakończony. Tym razem będzie on dotyczył nie tylko rejonu województwa zachodniopomorskiego, ale także wielu innych miejscowości.