Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Burmistrz Lubania rozebrał kładkę

Kładka istniała jeszcze do wczoraj

12 marca, na zlecenie Burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego,  jedna z lubańskich firm rozebrała kładkę przy ul. Robotniczej. Niewielki most dla pieszych powstał przed blisko 70 laty, służąc mieszkańcom tej części miasta. Zdaniem władz stanowiła niebezpieczeństwo dla mieszkańców.

Batalia o ratowanie kładki nad rzeką Kwisą, która do wczoraj znajdowała się się przy ul. Robotniczej w Lubaniu, nie powiodła się.
Kładki próbowali bronić radni wraz z mieszkańcami. Klub radnych “Nowy Lubań” oraz SKOB, zebrali w obronie tej przeprawy kilkaset podpisów.

Przeprawa od kilku dziesięcioleci służyła mieszkańcom części Lubania, leżącej  na lewo od centrum miasta, za rzeką Kwisą. Był to skrót, z którego chętnie korzystali lubanianie mieszkający przy ul. Jeleniogórskiej, Kolejowej i w okolicach salonu samochodowego Perfecta Renault, a także działkowicze. Korzystali z niej również pracownicy fabryki Dr. Schumacher, bowiem był to doskonały skrót oraz bezpieczne przejście na drugą stronę rzeki.

Kładka została rozebrana dzisiaj tj 12 marca. Operacja demontażu, którą wykonała jedna z firm na zlecenie Burmistrza Miasta Lubań trwała kilka godzin, bowiem okazało się że konstrukcja jest mocno osadzona i potrzebny był dodatkowy sprzęt. Ostatecznie po południu po przeprawie nie było śladu.

Sprawa kładki budziła i budzi nadal wiele kontrowersji. Obszerny artykuł o przeprawie opublikowali na swoim profilu facebookowym radni “Nowego Lubania”. Oto jego fragment:

“Kładka do rozbiórki. Troska o bezpieczeństwo, czy nieudolność burmistrza Słowińskiego?
Mostek na Kwisie przeżył stalinizm, socjalizm i odzyskanie niepodległości w roku 1989. Doczekał XXI wieku. Dawali radę utrzymać sprawną kładkę socjalistyczni naczelnicy Lubania, poprzedni burmistrzowie, ale wydaje się, że nie przetrzyma „rządów” Arkadiusza Słowińskiego. Wszyscy poprzednicy potrafili jakoś kładkę remontować lub nawet odtwarzać, gdy uszkadzały ją powodzie. Dla burmistrza Arkadiusza Słowińskiego to zbyt trudne. On nie potrafi. Jego „rządów” mostek nie przetrwa.

Mostek był tam od zawsze. Starsi mieszkańcy pamiętają go już w latach 50 tych. Początkowo drewniany. Czasem znoszony i uszkadzany przez powodzie, ale z potrzeby mieszkańców, zawsze szybko odbudowywany. Chyba w połowie lat 90 – tych ubiegłego wieku, dotychczasowy drewniany, zamieniono na stalowy, wbetonowany w żelbetowe podpory. Ot kładka dla pieszych, przystosowana do niewielkich obciążeń, z której korzystają przechodnie.

Raptem, na lutowej sesji Rady Miasta okazuje się, że burmistrz wyłonił wykonawcę do jego rozbiórki. Wiadomość jak grom z jasnego nieba. Do tej pory Słowiński radnych w tej sprawie nie informował.

Wiemy doskonale, że burmistrz ze swoim komitetem ma większość w Radzie Lubania. Niewygodnych pytań z tej strony nie należy się więc spodziewać, bo Oni zaakceptują wszystko, co powie. My jednak podchodzimy do jego poczynań bardziej krytycznie.

Nas interesuje, dlaczego tak potrzebna mieszkańcom kładka zostanie przez Słowińskiego rozebrana. Zaczęliśmy więc pytać. Otóż okazało się, że burmistrz Słowiński we wrześniu 2017 r. czyli 1,5 roku temu, jako osoba reprezentująca właściciela kładki czyli Miasto Lubań, do organu administracji budowlanej złożył wniosek o wyrażenie zgody na rozbiórkę kładki. Do wniosku dołączył projekt rozbiórki. Zgodę taką oczywiście otrzymał, bo przy zachowaniu ostrożności, każdy, jeżeli jest właścicielem jakiejś budowli ma prawo ją rozebrać lub wyburzyć nawet, gdy jest to zupełnie bez sensu. Decyzja administracyjna -pozwolenie na rozbiórkę- określa, jedynie środki ostrożności, jakich trzeba dochować, aby rozbiórka była bezpieczna. Decyzja zostaje wydana pod koniec września 2017 roku. Słowiński zrobił to w tajemnicy nie informując o tym radnych.
Mimo że mógł już w 2017 r rozebrać kładkę, Słowiński jednak tego nie robi. Jak chyba nie trudno się domyśleć, ze względu na zbliżające się wybory samorządowe. Przecież kandyduje na burmistrza a rozbiórka kładki, może się wyborcom nie spodobać. Zamiast przeznaczyć pieniądze na jej remont woli zbudować fontannę z kolorowymi światełkami, bo to efekt przedwyborczy lepszy……… ” Czytaj cały artykuł na profilu klubu Nowy Lubań KLIKNIJ TUTAJ

Autor: Red.

7 komentarzy Burmistrz Lubania rozebrał kładkę

Leave a Reply