Arystokratyczni kochankowie na Dolnym Śląsku w XIX wieku
Fundacja Forum Staniszów zaprasza 18 maja (sobota) o godzinie 18:00
do Centrum Sztuki w Staniszowie
na spotkanie z Bogną Wernichowską
„Arystokratyczni kochankowie na Dolnym Śląsku w XIX wieku”
Słynne pary XIX-wiecznych kochanków, których uczucia rozkwitały w malowniczej scenerii dolnośląskich pałaców, kurortów i szlacheckich dóbr. Rozpocznę od Elizy Radziwiłłówny, córki księcia Antoniego Radziwiłła, namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego i arcyksięcia Wilhelma von Hohenzollern, późniejszego cesarza Niemiec, wspomnę również o zakończonym zerwaniem narzeczeństwie uroczej Anieli Radziwiłłówny z Nieborowa i księcia Leopolda Clary-Aldringen. Przypomnę też budzącą ongiś wielkie poruszenie historię związku księżnej Marianny Orańskiej ze swoim mastalerzem, oraz romans Daisy Hochberg von Pless z Książa z następcą pruskiego tronu Wilhelmem II.
Wszystkie te arystokratyczne pary przeżywały swe uczucia namiętnie, burzliwie i romantycznie. Opowieści o nich przybliżą zarówno epokę, jak i ludzi wówczas żyjących współczesnym słuchaczom.
Bogna Wernichowska – polska pisarka, dziennikarka i publicystka. Absolwentka UJ (prawo) i UW (studium dziennikarskie). Przez wiele lat była publicystką tygodnika „Przekrój” zajmując się problematyką obyczajową i kulturalną, pisząc też o swoich podróżach i zainteresowaniach wszystkim, co dziwne, niezwykłe i tajemnicze. Prowadzi też imprezy środowisk twórczych. Bierze udział w licznych audycjach telewizyjnych – przez kilka lat była narratorką cyklu filmów „W rajskim ogrodzie”, przedstawiającym najsłynniejsze ogrody zabytkowe Europy; brała też udział w audycjach telewizyjnych poświęconych zabytkom i dawnym obyczajom, w niektórych przypadkach była też autorką scenariuszy, również filmów telewizyjnych („Opowieść o hrabinach Potockich”, „Kraków spełnionych życzeń”, „Czarna Księżniczka w kręgu ikon”). W roku 2006 otrzymała Zloty laur Fundacji Kultury Polskiej za mistrzostwo w dziedzinie publicystyki kulturalnej i twórczości literackiej.
W programie ponadto:
Fragmenty filmu „Daisy w Książu” w reżyserii Wojciecha Popkiewicza
oraz
Oprawa muzyczna Wojciecha Popkiewicza
WSTĘP WOLNY
Zapraszamy!
Więcej informacji pod numerem telefonu 75 755 84 45 lub pisząc na adres: fundacja@palacstaniszow.pl