Archiwum. Jak Maria Magdalena została patronką Lubania (WIDEO)
Lubaniu od 2014 roku, trwała akcja zbierania podpisów pod inicjatywą mieszkańców, mająca na celu ustanowienie, a właściwie przywrócenie patronatu Świętej Marii Magdaleny nad miastem. Ostatecznie zebrano tyle podpisów, że Rada Miasta Lubań przychyliła się do woli Lubanian w tej sprawie i uchwaliła patronat podczas uroczystej sesji w dniu 24 września 2017 r.
Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego materiału wideo, w którym Bożena Adamczyk-Pogorzelec opowiada o kulisach nadania patronatu świętej nad miastem w czasach, gdy Lubań nosił nazwę Lauban i uzasadnia przywrócenie patronatu w czasach współczesnych.
Obejrzyj wideo:
O współczesnym patronacie Świętej Marii Magdaleny
W 2010 roku powstał wniosek grup społecznych działających na terenie miasta Lubań, o reaktywowanie patronatu Świętej Marii Magdaleny nad miastem. Pomysłodawczynią tej inicjatywy była Bożena Adamczyk-Pogorzelec, która wówczas kierowała Muzeum Regionalnym w Lubaniu. Ona również stworzyła wniosek, wraz z obszernym uzasadnieniem, wskazujący na historię miasta oraz kulturowy i promocyjny wymiar patronatu. Wniosek zyskał szerokie wsparcie w kręgach osób związanych z Lubaniem, artystów i społeczników. Grupa ta dostrzegła potrzebę i potencjał, nazwała ją i bardzo wytrwale zabiegała o jej realizację. W 2014 roku wniosek wraz z podpisami mieszkańców złożono ponownie do rozpatrzenia Radzie Miasta Lubań. Na wniosek radnych głos zabrali mieszkańcy miasta podczas konsultacji społecznych. Ponieważ poparcie było niemal jednogłośnie, samorząd miasta zaangażował się w tę inicjatywę, dostrzegając tym samym postać Świętej Marii Magdaleny to symbol, który łączy epoki.
Motywem łączącym mieszkańców dawnego, niemieckiego Lauban z obecnymi mieszkańcami polskiego Lubania, jest wielowiekowa dobroczynna działalność sióstr Magdalenek od Pokuty (mających w Lubaniu Dom Generalny Zgromadzenia), która ma jednocześnie wymiar lokalny jak i przekraczający granice miast, województw i państw. Karty historii naszych ziem zapisywali władcy reprezentujący różne narodowości i różnego ducha. Nieraz ich konflikty prowadziły do zniszczenia i katastrofy. Historia jednak ma także inne oblicze. Przez setki lat wartością trwałą i niezmienną była ciągłość trwania Magdalenek od Pokuty w mieście i ich posługa ludziom ubogim materialnie lub duchowo.
AM
Data publikacji 22.10.2023 r.
Miasto upadłe, kobieta upadła, idealny mariaż. Faktycznie jedyna opcja jaka została to modlitwa o cud