Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

Adam z Lubania podarował drugie życie

Od kilku lat uczniowie ZSP im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu, uczestniczą w akcji #KOMÓRKOMANIA, organizowanej w ramach Szkolnego Dnia Dawcy Szpiku. Potwierdzeniem sensu jej prowadzenia jest historia Adama Niedźwieckiego – absolwenta, który brał udział w szkolnej akcji i podarował chorej osobie nowe życie, odnajdując brata bliźniaka genetycznego.

Adam 10 września 2018 roku został dawcą komórek macierzystych. Podczas rozmowy telefonicznej pracownik Fundacji DKMS zapytał Adama o gotowość do zostania Dawcą oraz dostępność i obecny stan zdrowia. Adam nie musiał się zastanawiać, przecież w tym celu się rejestrował, by w razie potrzeby komuś pomóc. Zaproszony został do Krakowa, gdzie w Szpitalu Uniwersyteckim pobrano krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej dla pacjenta ze Stanów Zjednoczonych.

Adam dzięki swojej decyzji dał szansę na życie choremu, jednocześnie otrzymał odznakę “Dawcy Przeszczepu” i legitymację Dawcy. Każdemu “Dawcy Przeszczepu” przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, a ze świadczeń można korzystać na podstawie legitymacji wydawanej przez klinikę pobrania, w której ma miejsce pobranie komórek macierzystych. Najważniejsza jednak była satysfakcja z możliwości uratowania życia drugiemu człowiekowi. Cieszymy się, że tak niewielka cząstka i słuszna decyzja może pomóc i wziąć udział w bitwie, która, mamy nadzieje, będzie wygrana i sprawi, że bliźniak genetyczny odzyska zdrowie.

Przykład Adama jest potwierdzeniem, że warto wykonać mały bezinteresowny gest dla drugiego człowieka. Może to być jedna z najlepszych i najszlachetniejszych decyzji w życiu. Cieszymy się, że mamy tak świadomą i szlachetną młodzież, która otwarta jest na pomoc drugiemu człowiekowi.

Koordynatorem akcji jest pedagog szkolny Joanna Schabowska, która 28 listopada 2018r. wraz z wolontariuszami motywowała pełnoletnich uczniów do rejestrowania się jako dawcy komórek macierzystych. W akcji wzięli udział także nauczyciele i pracownicy szkoły.

Autor: ZSP im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu