72. Rocznica forsowania Nysy Łużyckiej – obchody w Zgorzelcu

Już dzisiaj (19.04) o godzinie 12.00 w Zgorzelcu Burmistrz Miasta Rafał Gronicz wraz z Organizacjami, Stowarzyszeniami oraz Związkami Kombatanckimi, zaprasza do udziału w uroczystościach 72. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej przez jednostki II Armii Wojska Polskiego.

W programie uroczystości, które rozpoczną się pod pomnikiem Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu zaplanowano:

–  Wystąpienia okolicznościowe
–  Modlitwa w intencji wyzwolicieli Ojczyzny
–  Wręczenie odznaczeń
–  Apel Poległych
–  Salwa honorowa
–  Rota
–  Złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem

Forsowanie Nysy Łużyckiej (tzw. Operacja Łużycka), rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 roku o godzinie 6.15 ostrzałem artyleryjskim zachodniego brzegu rzeki. Już o godzinie 7.00 jednostki II Armia Wojska Polskiego rozpoczęły forsowanie. Oddziały piechoty przeprawiały się przez rzekę na łodziach, środkach podręcznych i wpław, a wieczorem opanowano pierwsze przyczółki. Forsowanie rzeki przebiegło pomyślnie i pierwszorzutowe dywizje prowadziły natarcie na pierwszej linii obrony. Niestety szczęście polskich żołnierzy szybko opuściło. Toczyli zacięte walki z doborowymi jednostkami Wehrmachtu i SS, które osaczały i likwidowały polskie pododdziały. W wyniku Operacji Łużyckiej, która była bardzo źle przygotowana i przeprowadzona, zginęło, zostało rannych i zaginęło ok 20 tysięcy polskich żołnierzy. Była to największa klęska w historii polskiego oręża.

UWAGA! Już niebawem, razem z Telewizją Lubań z okazji 72. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej wyemitujemy program, w którym lubański regionalista Jarosław Ludowski przybliży kulisy i przebieg tej operacji.

Autor: Red.