280 nowych latarni ulicznych w Gminie Lubań

Tak będzie wyglądało oświetlenie uliczne typu LED w nocy (foto poglądowe)

W roku bieżącym samorząd Gminy Wiejskiej Lubań planuje wykonać około blisko 13 kilometrów oświetlenia ulicznego, aby poprawić warunki ruchu drogowego i pieszego oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Do końca 2017 roku Gmina planuje zainstalować 280 latarni typu LED.

Planowane do realizacji zadanie zakłada zainstalowanie oświetlenia ulicznego na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

-Będzie to innowacyjne przedsięwzięcie. Zainstalujemy ok. 280 lamp ulicznych typu LED. Po latach oczekiwania mieszkańcy Radogoszczy otrzymają nowoczesne oświetlenie LED-owe przy drodze wojewódzkiej w ilość 71 lamp na odcinku ok. 3 km. Inne miejscowości również obejmie to przedsięwzięcie – w Nawojowie Śląskim wykonane zostanie oświetlenie przy drodze powiatowej na słupach o wysokości ok. 10 m. informuje Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń. Ponadto, wzorem roku ubiegłego, gdzie wykonaliśmy oświetlenie na drogach wewnętrznych Gminy Lubań, na długości ok. 2,5 km, wykonamy oświetlenie typu parkowego na słupach o wysokości ok. 6m i mocy lamp ok. 39 w, na długości ok. 8 km. Szacujemy, że całkowity koszt wykonania tego zadania to kwota ponad 1,2 mln zł.

Wójt Gminy Wiejskiej Lubań Zbigniew Hercuń

Po realizacji tej inwestycji, samorząd Gminy na przełomie roku 2018/2019 zamierza czynić starania, aby dokonać wymiany obecnie istniejących lamp sodowych na nowoczesne lampy LED-owe w celu pozyskania oszczędności na opłatach za zużycie energii elektrycznej.

-Musimy również dokonać wymiany istniejących lamp sodowych na LED – y, aby nie powiększać w budżecie Gminy kosztów opłat za zużytą energię elektryczną, a utrzymać je na poziomie dotychczasowym lub nawet je znacznie pomniejszyćwyjaśnia Wójt Hercuń.

Oświetlenie drogowe na terenie Gminy, to niewątpliwie nierozłączny element poczucia bezpieczeństwa przede wszystkim dla tych mieszkańców, którzy wieczorem korzystają z dróg na terenie poszczególnych sołectw. Dlatego dzięki wykonanej inwestycji samorząd Gminy Lubań stworzy komfort poruszania się zarówno dla kierowców, pozostałych mieszkańców Gminy, jak i coraz częściej odwiedzających Gminę turystów pieszych oraz rowerowych.

 

Autor: SP

2 komentarze 280 nowych latarni ulicznych w Gminie Lubań