Lubań. Do miasta wróciła stacja badająca stan powietrza
Na początku bieżącego roku na terenie kompleksu sportowego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Ludowej, stanęła stacja pomiarowa badająca stan powietrza w mieście.
Dlaczego właśnie w tym miejscu?
– Stacja nie może być za blisko konkretnego źródła zanieczyszczenia, żebyśmy nie badali stężenia z jednego komina. Miejsce musi oddawać stan powietrza w całym mieście. Tu jesteśmy w niecce, a równocześnie na otwartej przestrzeni. Nie ma w pobliżu ścian budynków, które wpływają na przepływ powietrza i mogą zafałszować wyniki. W pobliżu mamy drogę DK30, mamy tu też budynki mieszkalne – są tu więc różne źródła ewentualnych zanieczyszczeń. Dlatego uznaliśmy, że postawienie stacji pomiarowej właśnie w tym miejscu będzie najlepszą lokalizacją – mówi Anna Miechur, kierowniczka Pracowni Pomiarów Powietrza w Centralnym Laboratorium Badawczym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z siedzibą w Jeleniej Górze.
Automatyczna stacja pomiaru zanieczyszczeń powietrza monitoruje pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Te dane są aktualizowane co godzinę. Dodatkowo prowadzony jest pomiar dobowy, gdzie oprócz pyłów badana jest obecność w powietrzu benzo(a)pirenu.
Badania w Lubaniu będą prowadzone przez cały 2025 rok. Pozwoli to na ocenę efektów systematycznych działań, podejmowanych przez Miasto w ostatnich latach. Najważniejsze z nich to pomoc mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowań z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze oraz wprowadzenie miejskich programów wspierających wymianę źródeł ciepła.
Co oprócz tego zyskają lubanianie?
Otrzymają informacje o ewentualnych przekroczeniach bezpiecznych poziomów stężenia pyłów, co pozwoli na planowanie aktywności na zewnątrz. Wysokie stężenie pyłów zawieszonych oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych jest niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych, dzieci czy kobiet w ciąży. Nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżyca, niższa masa urodzeniowa dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego, nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym – to zagrożenia, jakie niesie oddychanie powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza stany alarmowe.
Warto podkreślić, że stacja nie stanęła w Lubaniu „za karę”. To Miasto zaproponowało Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska lokalizację i wystąpiło z wnioskiem o posadowienie kontenera z przyrządami pomiarowymi.
– Chcemy się w ten sposób przekonać, czy nasze starania przynoszą efekty, bo przecież tworzymy nowe tereny zieleni, nasadzamy drzewa, ocieplamy budynki, wymieniamy źródła ciepła i dzięki tym działaniom wpływamy na poprawę jakości powietrza w naszym mieście – mówi Joanna Czyż z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań.
„Referencyjne stacje pomiarowe GIOŚ są najbardziej wiarygodnym, rzetelnym i łatwo dostępnym źródłem informacji na temat jakości powietrza w Polsce, a Krajowe Laboratorium Referencyjne GIOŚ zostało uznane za najlepsze w Europie w badaniach pyłu zawieszonego” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dzięki danym z sieci stacji można modelować tendencje stanu powietrza na konkretnym terenie. Mając stację u siebie – dysponujemy pomiarami bezpośrednio z obszaru miasta
Bieżące wyniki wyniki pomiarów stacji w Lubaniu znajdują się na stronie https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current.
SP, Gmina Miejska Lubań, źródło: ŁCR, zdjęcie: ŁCR
Data publikacji 09.01.2025 r.
Komentarze
Lubań. Do miasta wróciła stacja badająca stan powietrza — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>