Tablica ogłoszeń

Praca w regionie

Kino w Lubaniu

Nadchodzące wydarzenia

1 marca – dzień pamięci Niezłomnych

Dzisiaj 1 marca Lubań uczcił żołnierzy wyklętych. Pod tablicą pamiątkową poświęconą pamięci ppłk Anatola Sawickiego który w mieście założył dolnośląski Eksterytorialny Okręg Lwowski WiN , zebrali się samorządowcy oraz mieszkańcy miasta by pochylić się nad Niezłomnymi.

ppłk Anatol Sawicki był uczestnikiem walk o niepodległość w latach 1919-1920. Brał udział w obronie Lwowa przed Ukraińcami oraz wojnie z bolszewikami. Po bitwie pod Zamościem odznaczony został Krzyżem Walecznych. Był słuchaczem Oficerskiej Szkoły dla Podoficerów w Bydgoszczy. 26 sierpnia 1924 roku Prezydent RP mianował go podporucznikiem ze starszeństwem z 31 sierpnia 1924 roku i 22. lokatą w korpusie oficerów artylerii.  W dwudziestoleciu międzywojennym Sawicki pełnił służbę w 22 Pułku Artylerii Polowej w Rzeszowie, a następnie w 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu. W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku pełnił obowiązki zastępcy oficera operacyjnego Sztabu Podlaskiej Brygady Kawalerii. Aresztowany, zbiegł z niewoli niemieckiej. Był Komendantem Obwodu Krasnystaw i Chełm, inspektorem Inspektoratu Południowego Okręgu AK Lwów (styczeń 1943 – 31 lipca 1944), komendantem Okręgu Lwów  WiN.

W 1945 roku trafił do Lubania gdzie zorganizował Eksterytorialny Okręg Lwowski WiN, którego był komendantem do aresztowania przez UB 16 marca 1948. W więzieniu we Wrocławiu został skatowany podczas przesłuchania, zmarł. Według innej wersji został wyrzucony albo też sam wyskoczył z okna więzienia.

W 1965 został pośmiertnie rehabilitowany. Przywrócono mu Krzyż Virtuti Militari V klasy i Srebrny Krzyż Zasługi. W 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

ppłk Anatol Sawicki

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Red

25 komentarzy 1 marca – dzień pamięci Niezłomnych

 • gość

  Proponuję program “czarno na białym” TVN 24 z dnia 03.03.2016 godz. 20. Cała prawda o żołnierzach wyklętych. Warto oglądnąć

  https://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/losy-wykletych,675968.html

  • Andrzej Ploch

   Jeszcze Pan nie oglądał, a już Pan wie, że to „cała prawda”. Niech Pan zobaczy kto jest właścicielem tej telewizji dla Polaków, to zobaczy Pan czyja to „prawda”.

   • gość

    sory to był 02.03.2018. Błędy pisarskie nawet Panu się zdarzają. Pan jak zwykle ma jakieś ale. Jakie znaczenie ma kto jest właścicielem TV. Proszę oglądać wszystkie telewizje i stacje nie tylko publiczną -TVP 1,2, TVP info itd. Będzie Pan mógł wyrobić sobie pogląd na tą sprawę i wiele innych. A PRAWDA zawsze leży gdzieś po środku. Proszę o umieszczenie tego komentarza.

 • jaro

  Bury był bandytą leśnym podobnie jak wielu tych, których nazywa się teraz “wyklętymi”. Ale oczywiście nie powinno się generalizować, jak zrobili to komuniści, że że wszyscy z tych żołnierzy co nie złożyli broni po 1945 roku to byli bandyci. Bo bandyci byli również w I i II Armii WP, a i u Andersa by się również znaleźli. A Pan panie Ploch niech się tak nie podnieca, bo ja osobiście wolę TVN niż uprawiającą tępą propagandę TVP – w niej to dopiero jest “prawda” ale ta w sowieckim wydaniu!

  • Jarosław Ludowski

   Problem polega na tym, że środowiska tudzież media liberalne i lewicowe (np. TVN) uwypuklają skrajne przypadki czyniąc z nich normę. Nagłaśniają ekstremalne sytuacje skwapliwie przemilczając i tło wydarzeń, i postawę drugiej strony bandytów z KBW czy UB. Czasy były bardzo okrutne a normy moralne mocno nadwerężone więc łatwo dziś osądzać w oderwaniu od tamtej rzeczywistości.

   Nie zapominajmy, że ci ludzie chcieli żyć normalnie, mieli dość wojny jak wszyscy inni w tym czasie. Ale im nie pozwolono. Po niby amnestii, gdy większość się ujawniała i zdawała broń, rozpoczęły się aresztowania. Nie pozostawało nic innego jak tylko wrócić do lasu i przynajmniej umrzeć z honorem. Lepiej tak niż z rąk czerwonych morderców i ich katów, których potomkowie zapewne nieźle do dziś egzystują i najgłośniej krzyczą. Pewnie aby zakrzyczeć sumienie.

   Na koniec taka uwaga. Jeżeli czynimy wycieczki ad personam to wypadałoby również ujawnić swoje dane. Wtedy to i honorowo i przyzwoicie. Dziś nie trzeba schodzić do podziemia.

  • Andrzej Ploch

   W tej wojnie musi się Pan określić po której stronie Pan stoi. Na wojnie, na dłuższą metę, wspieranie dwóch stron konfliktu kończy się tragicznie. Dla przypomnienia Państwo Polskie ustanowiło oficjalnie dzień 1 marca dniem pamięci.

 • Ewa Gutek

  Dlaczego Ci co oddają hołd Niezłomnym piszą z imienia i nazwiska, a Ci co ich oskarżają piszą jako “gość, “jaro”…
  Gdyby świat nie milczał po raportach Niezłomnego Rotmistrza Pileckiego z Auschwitz to ofiar Holocaustu byłoby dużo mniej, ale milczał lub był ślepy. Tak ślepy jak dziś wielu “odważnych” piszących pod nickami.

  • Jarosław Zdanowski vel Jaro

   Weszła mi Pani na ambicję więc się podpisuję z imienia i nazwiska. Po pierwsze nikogo nie oskarżam, bowiem to że Bury był przestępcą i mordercą to już nawet stwierdził IPN.
   A teraz proszę mi wytłumaczyć jaki związek z całą sprawą ma kapitan Pilecki? Przecież wiadomo że był bohaterem a komuniści skazali go na śmierć w 1948 roku i bynajmniej nie za to, że tworzył leśne bandy, które po wojnie grabiły okoliczną ludność.

   • Ewa Gutek

    Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
    Żołnierze i dowódcy podziemia polskiego:

    Marian Bernaciak – „Orlik”
    Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka”
    Józef Kuraś – „Ogień”
    Stanisław Sojczyński – „Warszyc”
    Witold Pilecki – „Witold”
    August Emil Fieldorf – „Nil”
    Władysław Liniarski – „Mścisław”
    Jan Tabortowski – „Bruzda”
    Łukasz Ciepliński – „Ludwik”
    Anatol Radziwonik – „Olech”
    Henryk Flame – „Grot”, „Bartek”
    Wacław Lipiński – „Aleksander”
    Hieronim Dekutowski – „Zapora”
    Zdzisław Broński – „Uskok”
    Stanisław Kasznica – „Wąsowski”
    Władysław Łukasiuk „Młot”
    Mieczysław Dziemieszkiewicz – „Rój”
    Antoni Żubryd – „Zuch”
    Zdzisław Badocha – „Żelazny”
    Wincenty Kwieciński – „Głóg”
    Danuta Siedzikówna – „Inka”
    Feliks Selmanowicz – „Zagończyk”
    Józef Franczak – „Lalek”

    “A teraz proszę mi wytłumaczyć jaki związek z całą sprawą ma kapitan Pilecki?”
    Taki, że był Żołnierzem Niezłomnym- Wyklętym i takim 1 Marca oddajemy hołd

 • lech

  Tak jest, panie Ludowski. Przypomnieć należy jeszcze ,że jak ktoś /w tym wypadku- sowiety/, tworzy jakieś nielegalne gubernie a w nim swoje prawa.to wszyscy ,co się na to nie zgadzają są -przestępcami.Wrzuca się ich do piwnic z kałem,moczem, łamie kości ,robi pokazówki terrorystyczne dla trzymania mentalnej trwogi. A to widać ,wystarczyło aby przez 50-siąt lat zachłysnąć się budżetem Rzeczpospolitej. Dopóki Matka -Polska- daje chleb-to przynajmniej trochę szacunku.

  pozdrawiam

 • Jarosław Zdanowski vel Jaro

  Świetnym przykładem na “patriotyzm” tych żołnierzy jest Brygada Świętokrzyska, która ściśle współpracowała z Niemcami, a oficerem łącznikowymi tej jednostki z dowództwem niemieckim był m.in szef Gestapo w Radomiu SS – Haupsturmführer Paul Fuchs.
  Żołnierze tej brygady byli szkoleni przez SS – manów z Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) jako specjalne jednostki kontrwywiadu SS do walk z Rosjanami na tyłach przechodzącej przez Polskę Armii Czerwonej oraz I i II Armii Wojska Polskiego. Niemcy chcieli użyć całej brygady do walki z jednostkami radzieckimi i polskimi. Była ona finansowana, dosprzętowiana i dozbrajana przez Niemców. I o tym piszą oficjalne źródła m.in Wikipedia. I co Pani na to Pani Ewo?

  • Andrzej Ploch

   A Pan to jest rzecznikiem SS. Skąd te „ścisłe” informacje. Oficjalne źródła? Wikipedia? Czyje, może SS? Czasem warto spojrzeć na polski punkt widzenia i porównać. Swoją drogą, jak Sowieci układali się z Hitlerem (Mołotow jakby Pan nie wiedział) to wszystko było i jest gut, a jak Polacy podejmowali próby negocjacji to nicht gut.

 • Wojnar

  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2046419,Dr-hab-Tomasz-Panfil-Amerykanie-uznali-Brygade-Swietokrzyska-za-jednostke-sojusznicza

  – Amerykanie pozytywnie zweryfikowali Brygadę Świętokrzyską (…) Weryfikowali to podejrzenie, że Brygada współpracowała z Niemcami. Uznali, że nie, uznali ją za jednostkę sojuszniczą. Po sprawdzeniu kontrwywiadowczym, po weryfikacji – mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl dr hab. Tomasz Panfil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 • Jarosław Zdanowski vel Jaro

  “W styczniu 1945 r., w obliczu sowieckiej ofensywy, dowództwo brygady w obawie przed jej zniszczeniem przez zbliżającą się Armię Czerwoną i NKWD podjęło próbę wycofania się na zachód…..Dzięki porozumieniom z jednostkami niemieckimi Brygada rozpoczęła marsz ku zachodowi……”
  To cytat z opracowania historycznego IPN o brygadzie, które znalazłem na stronie https://ipn.gov.pl

  To jak to jest Wojnar i Panie Andrzeju “Przemądrzały” Ploch, kolaborowali z Niemcami czy nie kolaborowali?

  • Andrzej Ploch

   Pan po prostu nie rozumie znaczenia słowa kolaboracja.
   Chwilowe porozumienie z wrogiem, na polu walki, w celu odtransportowania rannych, czy wymiany jeńców nie jest kolaboracją. Udzielenie wrogowi korytarza transportowego w celu uniknięcia niepotrzebnej walki i strat nie jest kolaboracją.
   Kolaboracja to zdrada Stanu.

   Używanie inwektyw to objaw słabości. Nikt waleniem głową w mur historii nie zmieni, choć wielu by chciało, liczą się argumenty. Jaki cel ma Pana zniesławianie polskich żołnierzy? Po co Pan to robi tak autorytarnie? Jaki Pan ma tytuł naukowy i jakie publikacje?
   Bo co, Gazetę Pan przeczytał i teraz Pan już wie?

  • regent

   Szkoda czasu na wywody…Może to pomoże..? Choć wątpię..
   https://medianarodowe.com/oblali-komunistyczny-pomnik-sad-umorzyl-sprawe/

 • czytelnik

  Przypatruję się dyskusji w powyższej sprawie. Każdy ma swoje argumenty i dobrze. Dialog musi być i każdy ma do tego prawo. Ale Panie Ploch – wypowiedzi Pana są uszczypliwe, kąsające stronę przeciwną. Pan jako moderator winien być neutralny w tak drażliwej sprawie i studzić emocje. Obserwuję Pana portal i nie zdarzyło się Panu to pierwszy raz. Pozdrawiam Pana i proszę o szacunek dla każdego piszącego, bo każdy ma prawo do swoich przemyśleń. SZACUNEK- bo wszyscy jesteśmy POLAKAMI i kochamy swój kraj, bez względu czy ktoś jest zwolennikiem PO, PIS, SLD itp. lub bezpartyjnym. Oczywiście zaraz Pan napisze ciętą ripostę kąsającą mnie 🙂

  • Andrzej Ploch

   1. Zawsze staram się być neutralny jako Moderator, wtedy gdy ingeruję podpisuję się jako Moderator. Gdy jednak podpisuję się swoim nazwiskiem, to reprezentuję prywatny pogląd.
   2. Wobec wojny hybrydowej w mediach, wypowiedzianej polskiej racji stanu, postanowiłem podnieść deczko temperaturę dyskusji na naszym portalu. Szacunek przede wszystkim, ale nie dla „pożytecznych idiotów”.
   (Dla niewtajemniczonych, na wojnie informacyjnej to bardzo ważna postać – za darmo wysługuje się wrogowi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy)
   3. „Wszyscy kochają Nasz Kraj” – Pan raczy żartować.

 • czytelnik

  Szanowny Panie. Tak jak przypuszczałem nic Pan nie zrozumiał. Czy opinię wyrażał P. Ploch czy Moderator…… Jakie ma to znaczenie, jak na jad cieknie… Tak się rodzi nienawiść między POLAKAMI. Żyję trochę dłużej niż Pan i wiem o czym mówię.

 • powiernik

  @czytelnik
  W odróżnieniu do innych portali, tutaj moderator włącza się czynnie do dyskusji. Prezentuje określoną opcję, do czego ma prawo i moim zdaniem nie przekracza dopuszczalnych granic kultury czy poziomu dyskusji. Jednocześnie naraża się na cięgi, które sporadycznie zbiera. A że czasami się “odwinie”.

  Gdy czytam komentarze gdzie indziej, gdzie moderator w ogóle nie ingeruje, to czasami włosy dęba stają. I aż dziw bierze, że to trafia do sieci. Tam dopiero rodzi się nienawiść.

  • czytelnik

   “…postanowiłem podnieść deczko temperaturę dyskusji…” Tak wygląda włączanie się do dyskusji i wyzwalanie emocji aby piszący skakali sobie do gardeł.

 • czytelnik

  Nie byłby Pan sobą jakby Pan pozostawił mój wpis bez komentarza. Pana zawsze musi być “na wierzchu”. Pozdrawiam i kończę w tym temacie dyskusję.